XXX – jubileuszowa edycja MAŁEJ PĘTELKI – 11.04.2024r.

Tradycyjnie, do udziału w konkursie zaprosiliśmy szkoły odzieżowe i fryzjerskie z całego kraju. Swój udział zgłosiły szkoły z Dąbrowy Górniczej, Ostrowa Wielkopolskiego,  Łodzi, Bielska- Białej, Katowic, Warszawy, i Poznania.

Nagrody ufundowali: Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania, Wielkopolski Kurator Oświaty, Rada Rodziców przy ZSO,  Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, Cech Rzemiosł Włókienniczych, Cech Rzemiosł Różnych, firma Hanna Style, Keratin, Hurtownia Janex, hurtownia Silog- dystrybutor Tahe ( tae), Maroko sklep, Hurtownia Dodatków Krawieckich U Stefana, Hurtownia Tkanin Bemax.

14 marca 2023 r. odbył się pierwszy etap konkursu dotyczący części odzieżowej. Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało   2 kolekcje odzieżowe w temacie: „Flower Power- moda dzieci kwiatów lat 70tych” i 12 kolekcji w temacie: „Król i Królowa dramatu-strój inspirowany kostiumem teatralnym lub filmowym ”

W tym roku jury obradowało w składzie:

  1. pani Maria Korczak – dyrektor konkursu,
  2. pani Anna Korytowska – przewodnicząca jury, profesor Uniwersytetu Artystycznego
  3. pani Grażyna Łakomiec- długoletnia dyrektor ZSO
  4. pan Olaf Tabaczyński – Mistrz Świata Makijażu i Stylizacji,
  5. pani Marzena Bilińska-Fiałkowska – członek komisji egzaminacyjnej wizażu i stylizacji przy Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej,
  6. pan Tomasz Drab-  wielokrotny Mistrz Świata we Fryzjerstwie
  7. Pani Blanka Rzyska- absolwentka naszej szkoły w zawodzie Technik Usług Fryzjerskich
  8. Pani Aldona Talarczyk- Absolwentka ZSO i absolwentka Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Gościliśmy również panią Paulinę Dobrowolską i panią Martynę Żakowską, panie w imieniu firmy Strima przyznały nagrodę specjalną.

Tradycyjnie konkurs przebiegał w dwóch kategoriach:

Ubiór i fryzura,

W kategoriach tych, projektanci prezentowali swoje twórcze wizje realizując jeden z dwóch tegorocznych wspomnianych już wcześniej tematów:

„Flower Power- moda dzieci kwiatów lat 70tych”

„Król i Królowa dramatu-strój inspirowany kostiumem teatralnym lub filmowym ”

Tegoroczny konkurs przyniósł nam małą zmianę. Z uwagi na nieliczną ilość zgłoszeń w temacie „Flower Power- moda dzieci kwiatów lat 70tych”, tematy zostały połączone, wobec czego zostaną przyznane 3 nagrody +wyróżnienia  w kategorii ubiór i analogicznie w kategorii fryzura.

Nastąpi również zmiana w formie nagród- po raz pierwszy zostaną zwycięzcom wręczone statuetki z brązu, specjalnie na tę okazję zaprojektowane i wykonane przez poznańskiego artystę  pana Romana Kosmalę- rzeźbiarza, rysownika, malarza, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu na wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby oraz absolwenta Wydziału Wychowania Plastycznego.

Pan Roman Kosmala jest artystą i pedagogiem, jest też Prezydentem Wielkopolskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy. Artysta brał udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i zagranicą, uzyskując znaczące nagrody i wyróżnienia. Jego dzieła możemy podziwiać na terenie Polski -są to rzeźby sakralne, popiersia, pomniki. Kamień, brąz i szkło to główne materiały z którymi pracuje Roman Kosmala.

Nasza statuetka symbolizuje uskrzydloną pętelkę.

Organizatorzy mogą unieważnić przyznaną nagrodę w przypadku udowodnienia plagiatu lub niedopełnienia wymogów regulaminowych.

Po symboliczny otwarciu konkursu przez Panią Dyrektor, swoje kolekcje zaprezentowała ALDONA TALARCZYK -absolwentka Zespołu Szkół Odzieżowych im. W. Reymonta w Poznaniu. Technikum Odzieżowe ukończyła w 2006 roku, a szkołę tę wybrała z miłości do szycia. Następnie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Językoznawstwo i Nauka o Informacji, podczas których aktywnie rozwijała swoją pasję do mody. W 2011 zaczęła się jej przygoda z cosplayem, która w pewnym sensie trwa do dziś. Od 2016 współtworzy program Pyrkonu, regularnie wystawiając swoje prace podczas Festiwalu. W latach 2018-2020 studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Scenografia, ukończonego z tytułem magistra sztuki. Dyplom magisterski – propozycje kostiumów do opery G.Verdiego „Aida” – tworzyła pod okiem prof. dr hab. Ireneusza Domagały. Od wielu lat należy do oficjalnej grupy kostiumowej Rebel Legion Eagle Base zrzeszającej miłośników Gwiezdnych Wojen. Jako fanka Star Wars od ponad dekady odtwarza kostiumy Królowej Amidali, dbając o najmniejsze detale. Obecnie jej kolekcja liczy 6 gotowych modeli z Mrocznego Widma, jednak to tylko stan przejściowy, ponieważ kolejne stroje z tego uniwersum są w planach. Zawodowo niezwiązana z branżą tekstylną – pracuje jako SEO Copywriter. Każdą wolną chwilę poza pracą spędza przy maszynie do szycia. Prywatnie oprócz mody uwielbia kontakt z naturą, koty i Sailor Moon.

  • Kolekcja „Szach mat” powstała w Pracowni Projektowania Ubioru UAP pod kierownictwem profesor Anny Regimowicz-Korytowskiej w 2019 roku. Modele te inspirowane są figurami szachowymi. Wyróżniają je geometryczne formy, przyciągające uwagę faktury oraz misterne zdobienia, które dodają poszczególnym elementom teatralnego charakteru. Całości dopełniają starannie wybrane tkaniny i dzianiny o zróżnicowanych gramaturach. Dominują tutaj stonowane kolory, wśród których główną rolę odgrywają głęboka czerń, subtelne odcienie szarości oraz delikatny beż. Co jednak nadaje tej kolekcji wyjątkowości, to złote detale, które w większości przypadków zostały wykonane ręcznie lub z małą pomocą hafciarki komputerowej. Zdobienia z powtarzającym się motywem korony dodają blasku i sprawiają, że każdy prezentowany model intryguje oraz opowiada własną historię. Zachęca też do odgadywania tego, którą figurą szachową może być – gońcem, skoczkiem, hetmanem, wieżą, a może królem?
  • Druga prezentacja to kostium, który za chwilę pojawi się na scenie, zabierze Was w podróż do Krainy Ognia. Warstwy mieniącej się czerwienią i żółcią organtyny w magiczny sposób łapią światło, ożywiając kreację, która jest uosobieniem Ognistego Ptaka z baletu Igora Strawińskiego. Projekt został zrealizowany w Pracowni Kostiumu Teatralnego Uniwersytetu  Artystycznego w Poznaniu pod okiem profesora Ireneusza Domagały.  

To już 30 edycja konkursu. Z okazji jubileuszu chcielibyśmy na chwilę powrócić do historii konkursu i przypomnieć genezę Małej Pętelki. Poprosiliśmy pomysłodawczynię konkursu panią Kamilę Smalcerz o kilka zdań refleksji. :

„Mała Pętelka. Wielka Przygoda. Twórcza Współpraca.

A zaczęło się to tak…

Rok 1990. W ZSO powstało liceum ogólnokształcące o autorskim programie Plastyka ubioru. Do tego liceum przyszła młodzież z głowami pełnymi pomysłów i marzeń. Choć program szkolny był rozszerzony o dodatkowe zajęcia plastyczne, historię ubioru, a także o techniczne podstawy krawiectwa, nasi uczniowie oczekiwali więcej, byli spragnieni artystycznych wyzwań. Jako wychowawczyni drugiego rocznika tego liceum bardzo starałam się sprostać tym oczekiwaniom poprzez organizowanie różnych pozalekcyjnych zajęć i wycieczek, między innymi na pokaz mody w klubie studenckim.

I to była ta iskra – jeśli studenci mogą się bawić modą, to dlaczego nie my? Tak narodziła się idea zorganizowania w szkole pokazu mody według własnego projektu. Jednak jak to przeprowadzić? Czy wśród setek przyszłych krawców znajdą się chętni do podjęcia takiego wyzwania? A może zaproponować konkurs?

Wraz z panią prof. Gizelą Krężel i panią prof. Eugenią Olkiewicz zaraziłyśmy tą ideą panią dyrektor Grażynę Łakomiec. Zespołowo określiłyśmy podstawowe zasady konkursu dla młodych krawców i projektantów: dla wszystkich uczniów zespołu szkół odzieżowych, ubiory z dowolnych materiałów, z własnym opisem kolekcji i choreografią. Jednym słowem – samodzielność.

Zdając sobie sprawę z wagi takiego wyzwania dla młodzieży, pani dyrektor uznała, że główna nagroda dla najlepszej kolekcji musi być znacząca, jednocześnie powinna promować projektanta i szkołę. Tą nagrodą był udział w prestiżowym konkursie dla projektantów  mody „Srebrna Pętelka” na Międzynarodowych Targach Poznańskich podczas Poznańskiego Tygodnia Mody.

Skoro nasz konkurs był przepustką do „Srebrnej Pętelki”, został nazwany „Małą Pętelką”.

Już pierwszy konkurs zachwycił kreatywnością młodych projektantów, pomysłowością w doborze materiałów, różnorodnością stylistyczną kolekcji, sposobem prezentacji. Byliśmy pod wrażeniem pracowitości i zaangażowania młodzieży. Czegóż tam nie było! Kreacje wyczarowane z kartek pocztowych, papieru, rajstop, eksplozja fantazji obok bardziej tradycyjnych ubiorów, uszytych zgodnie z kanonem sztuki krawieckiej.

„Mała Pętelka” nie powstałaby bez zaufania i współpracy. Zaufania do umiejętności, fantazji, operatywności naszej młodzieży oraz do całego zespołu nauczycieli zaangażowanych w ten wielomiesięczny projekt. Tak, pomimo postawienia na kreatywność i samodzielność uczniów, nauczyciele stanowili tę bazę, opokę, na której młodzi twórcy mogli się oprzeć. To na pedagogach ZSO spoczywała logistyka całego przedsięwzięcia, opieka nad konkursem. Z osobami o takiej pasji, entuzjazmie i zaangażowaniu można przenosić góry. Widoczne to było zwłaszcza w trakcie przygotowań do zaprezentowania zwycięskiej kolekcji na „Srebrnej Pętelce”: wielogodzinne próby choreografii prowadzone przez panią prof. Agatę Łomińską, przygotowanie  aranżacji plastycznej przez panią Eugenię Olkiewicz, ogromne wsparcie pani Gizeli Krężel, pomagającej modelkom w doborze dodatków, butów, układaniu fryzur, wykonaniu makijażu. Wciąż żywe są w pamięci niezwykłe emocje, jakie nam towarzyszyły w czasie pierwszego pokazu w blasku jupiterów, przed jury, w którym zasiadali wiodący w kraju projektanci mody oraz przed ogromną publicznością.

Pierwsza edycja konkursu zbiegła się z początkiem wymiany uczniowskiej ze szkołą krawiecką we Francji. Nasze młode projektantki mogły prezentować swoje autorskie kolekcje także na pokazach Scola w Rennes (Bretania).

Efekty „Małej Pętelki” przeszły więc nasze oczekiwania. Sądzę, że bez tego konkursu młodzież nie mogłaby wykazać swoich możliwości twórczych, nie nabyłaby doświadczenia i odwagi w prezentowaniu nieszablonowych pomysłów na forum publicznym. Pod ochronnym parasolem szkoły młodzi projektanci mogli spokojnie realizować swoje projekty, zawsze licząc na życzliwe wsparcie nauczycieli.

Dzięki temu konkursowi narodziła się nasza pierwsza projektancka gwiazda: Agnieszka Ostrowska (wówczas uczennica drugiej klasy liceum Plastyka ubioru). To jej kolekcja w stylu grunge była prezentowana na „Srebrnej Pętelce” i w teatrze w Rennes w 1993 roku. Aga kostiumem zajmuje się do dzisiaj (prezentuje swoje osiągnięcia na stronie internetowej). 

Z pewnością wielu naszych absolwentów wykorzystuje swoje zdolności w działalności zawodowej związanej z modą, stylizacją i projektowaniem. Osiągnięcia uczniów cieszą i dają satysfakcję. Mam nadzieję, że wspomogliśmy te sukcesy naszą bezinteresowną, pełną zaangażowania pracą pedagogiczną.”

XXX jubileuszowa edycja konkursu przeszła do historii, serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym, mam nadzieję, że kolejne konkursowe lata będą obfitowały w równie wspaniałe fryzury i kolekcje odzieżowe. Do zobaczenia za rok.

GALERIA ZDJĘĆ – kilka wybranych fotek

XXX – jubileuszowa edycja MAŁEJ PĘTELKI – 11.04.2024r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top
Skip to content