Praktyki zawodowe i staże zawodowe stanowią ważną a zarazem integralną część procesu dydaktyczno-wychowawczego, realizowanego przez uczniów szkół zawodowych.
Dzięki udziałowi w praktyce zawodowej i stażu zawodowym uczniowie mogą sprawdzić użyteczność wiedzy i umiejętności zdobytych w toku kształcenia.
Realizowane w ramach projektu praktyki zawodowe i staże zawodowe stanowią dodatkowy, wykraczający poza formę praktycznej nauki zawodu, o której mowa w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 roku.
Uczestnictwo w stażu to nie tylko praktyki zawodowe, ale także możliwość obcowania z kulturą i sztuką danego kraju. Saragossa oferuje wiele miejsc, w których nasi uczniowie szukali nowych inspiracji. Po południu, po swoich godzinach pracy, młodzież miała możliwość indywidualnego zwiedzania wystaw przedstawiających dzieła sztuki hiszpańskich artystów. Mogli m.in. odwiedzić Muzeum Francisco de Goya znane z kolekcji obrazów i rycin aragońskiego malarza, który mieszkał i tworzył swoje dzieła w Saragossie. Muzeum prezentuje wszystkie wspaniałe serie, które Goya narysował w latach 1778–1825: m.in. Caprichos (1799), Katastrofy wojenne (1810–1815), Walki byków (1816), Disparates (1816–1820) i Byki Bordeaux (1824-1825). Ponadto, mieli możliwość zobaczenia obrazów z ostatniej dekady życia Salvadora Dali, m.in inspirowanych Don Kichotem a także zapoznać się z dziełami Pabla Picassa podczas wystawy „Ultima obra grafica”, jak również zwiedzić muzeum rzeźbiarza Pablo Serrano. Poza tym mogli odwiedzić muzeum origami oraz wystawę poświęconą Aghacie Christie.
W sobotę 16 marca całą grupą udaliśmy się na wycieczkę do Acuario de Zaragoza zapewnioną przez organizatora. Jest to największe w Europie akwarium słodkowodne, w którym występują zwierzęta zamieszkujące pięć różnych rzek (Nil, Mekong, Amazonka, Darling-Murray i Ebro), a także gady, ptaki i ssaki. W godzinach popołudniowych najwytrwalsi wyruszyli wraz z opiekunkami na wycieczkę do rezerwatu przyrody Galacho de Juslibol znajdującego się na obrzeżach miasta Saragossy.
W niedzielę 17 marca opiekunki zorganizowały całodniową wycieczkę do Tarazony położonej na zboczach łańcucha górskiego Moncayo. W dolnym mieście mieliśmy okazję zobaczyć katedrę z przełomu XIV i XIV wieku w stylu gotycko-mauretańskim, a także wielokątną arenę walk byków z XVIII w. stworzoną z domów, które są nadal zamieszkałe. W centrum górnego miasta umiejscowione są średniowieczne domy i dwory w zaułkach i małych przejściach oraz XVI wieczny ratusz, którego fasadę pokrywają herby, rzeźbione głowy i płaskorzeźby wyobrażające różne postacie.
Prezentujemy kolejne zdjęcia naszych uczniów z pracodawcami i współpracownikami w zakładach pracy podczas stażu w Hiszpanii.
W sobotnie przedpołudnie 09 marca opiekunki wraz z młodzieżą udały się na spacer do Parku Grande Jose Antonio Lamboreta. Na terenie parku znajdują się: ogród botaniczny z aleją drzew eukaliptusowych, sztuczny wodospad, liczne fontanny oraz punkt widokowy, z którego można oglądać nową część Saragossy.
W niedzielę 10 marca organizator zapewnił nam atrakcję w postaci gry z użyciem laserów. Grupa została podzielona na 2 drużyny, które rywalizowały ze sobą. Po skończonej rozgrywce udaliśmy się na wspólny obiad.
Podczas stażu w Hiszpanii nasi uczniowie doskonalą swoje umiejętności w zawodach: technik przemysłu mody, technik usług fryzjerskich i technik stylista. Na zdjęciach przedstawiamy naszych praktykantów podczas wykonywania swoich codziennych czynności zawodowych w zakładach pracy.
Staż w Hiszpanii to nie tylko praktyki zawodowe.
Oto krótka fotorelacja jak nasi stażyści spędzali czas wolny zwiedzając antyczne pozostałości starożytnego Cesarstwa Rzymskiego z czasów Cezara Augusta. Nie obyło się bez wizyty w muzeum rzeźbiarza Pablo Gargallo i zaplanowanej przez organizatora gry miejskiej, podczas której wszyscy szukali charakterystycznych punktów na placu korzystając z kodów QR. Tego samego dnia pod opieką przewodnika zwiedzili również Bazylikę Nuestra Senora del Pilar, uwieczniając to na pamiątkowym zdjęciu z panoramą Bazyliki na kamiennym moście nad rzeką Ebro. Wśród zdjęć znajdziecie też mauretański pałac Aljaferia z XI wieku z pięknymi arkadami, kolumnami, łukami zdobionymi arabeskami. Na koniec jeszcze jedna wycieczka i zwiedzanie Monasterio de Piedra z Klasztorem Cystersów z XI wieku, licznymi wodospadami, Jeziorem Lustrzanym i rzeką Rio Piedra. Eso es España, czyli jak to mówią Hiszpanie „To jest właśnie Hiszpania”!
STAŻ W HISZPANII- WEEKEND
W sobotę 02 marca w godzinach przedpołudniowych opiekunki grupy zorganizowały spacer po starówce i zaproponowały obiekty warte zwiedzenia. Pierwszym punktem naszej wycieczki była wieża Zuda, z której mogliśmy podziwiać panoramę miasta. Następnie udaliśmy się do renesansowego pałacu Sastago z XV wieku, który zachował się w dobrym stanie do dnia dzisiejszego, gdzie oglądaliśmy wystawę „Obraz Saragossy, zwierciadło Hiszpanii”. Zgromadzono na niej obrazy i rzeźby takich artystów jak Goya, Zuloaga, Galvez i Brambila, Escola i Marin Bagues. Później odwiedziliśmy wystawy zorganizowane w audytorium Uniwersytetu w Saragossie. Zaczęliśmy od oglądania prac artysty Ignacio Fortuny. Obrazy zostały wykonane metodą sitodruku na aluminium. Drugą częścią było muzeum nauki, w którym znajdowały się zbiory paleontologiczne czyli skamieliny, kości dinozaurów, mamutów. Zobaczyliśmy tam również salę przedstawiającą ewolucję człowieka i kolekcję różnych gatunków spreparowanych zwierząt.
Relacja ze stażu w Hiszpanii – 06.03.2024r.
W poniedziałek i wtorek, 26 i 27 lutego, wolontariusze z Fundacji „Mundus” odprowadzili uczniów do miejsc, w których odbędą swój czterotygodniowy staż zawodowy. Razem z grupą stażystów z Wrocławia braliśmy również udział w spotkaniu integracyjnym w siedzibie fundacji. Wszyscy uczestnicy spotkania przedstawili się w formie gry zaproponowanej przez Marię – przedstawicielkę organizacji przyjmującej. Następnie opowiadaliśmy o swoich oczekiwaniach i obawach związanych z udziałem w stażu Erasmus+. Wspólnie stworzyliśmy mapy myśli i pracując w grupach omawialiśmy swoje pomysły i zaproponowaliśmy rozwiązania, które później przedstawiliśmy wszystkim w języku angielskim. Świadomi wspólnych celów i naładowani pozytywną energią wróciliśmy do naszych apartamentów, żeby wypocząć przed kolejnym, pełnym wrażeń dniem.
Relacja ze stażu w Hiszpanii – 04.03.24r.
Nasza przygoda z Hiszpanią rozpoczęła się 24 lutego o godzinie 23:59 na parkingu przy ulicy Zgoda. Stąd wyruszyliśmy autokarem w stronę wrocławskiego lotniska, a 25 lutego o godzinie 6:05 wystartowaliśmy w kierunku Walencji.
Hiszpania przywitała nas deszczową pogodą, jednak widok rozłożystych palm wokół lotniska przypomniał nam o śródziemnomorskim klimacie tego miejsca. Wsiedliśmy w autokar i rozpoczęliśmy nasz ostatni etap podróży do Saragossy.
Po przyjeździe na miejsce zakwaterowano nas w odrestaurowanej secesyjnej kamienicy w sercu Saragossy.
Wieczorem tego samego dnia zostaliśmy zaproszeni na tradycyjną hiszpańską kolację. Mieliśmy okazję skosztować specjałów hiszpańskiej kuchni takich jak: tortilla de patatas, kanapki z iberyjską szynką serrano, panierowane kalmary, środziemnomorska sałatka z owocami, kiełbaski chorizo z ziemniakami polanymi sosem salsa, a na zakończenie uraczono nas czekoladowym deserem.
25 lutego nasza szkoła rozpoczęła realizację projektu „Projektujemy przyszłość – międzynarodowe staże zawodowe uczniów”.
15 uczniów klas 3 i 4 technikum wyjechało na staż do Saragossy w Hiszpanii.
Uczniowie odbywają tam praktyki w różnych przedsiębiorstwach zgodnych z kierunkiem kształcenia. Koszty projektu pokryte są z Funduszy Europejskich.
Już niebawem zapraszamy na relację z pobytu w Hiszpanii
STAŻ W HISZPANII!
Czterotygodniowe praktyki zawodowe: w HISZPANII, 25.02.2024-22.03.2024 r. dla klas trzecich i czwartych w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik przemysłu mody, technik stylista.
Dnia 08 września 2023 roku rozpoczyna się rekrutacja na stażdla uczniów fryzjerstwa, który będzie odbywał się w terminie 22.10-11.11.2023 r. w Centrum Kształcenia przy Izbie Rzemieślniczej Frankfurt nad Odrą – Handwerkskammer Frankfurt (Oder) – Region Ostbrandenburg.
10.11. odbyło się zakończenie stażu zawodowego dla uczniów fryzjerstwa w Centrum Kształcenia przy Izbie Rzemieślniczej Frankfurt nad Odrą.
Wszyscy otrzymali Certyfikaty i potwierdzenie udziału w zajęciach oraz programie kulturowym.
Na koniec zajęć dziewczyny zostały zaproszone na sesję zdjęciową. Efekty można podziwiać na zdjęciach, które otrzymałyśmy od Pani koordynatorki Małgorzaty Kruger.
Bardzo dziękujemy dziewczynom za wspaniały, wspólnie spędzony czas, za zaangażowanie i wzorowe zachowanie.
Mamy nadzieję, że podwyższyłyście swoje umiejętności zawodowe.
Opiekunki.
Carolin Tusche-Fachnauer instruktorka i właścicielka salonu Beauty&Balance w Gross Rietz wprowadziła uczennice w temat zakresu oczyszczania i pielęgnacji skóry twarzy oraz relaksu i odprężenia.
Stażystki uczyły się masażu klasycznego i punktowego (digitalnego). Wykład dotyczył warstw skóry i jej rodzajów, funkcji oraz zmian w niej zachodzących. Pracując w parach przeprowadziły wywiad i dokładną analizę manualną jak i przy pomocy wysokiej klasy urządzenia aran huvis.
Przeprowadziły testy na wrażliwość, elastyczność, porowatość. Dokonały oczyszczenia skóry i pielęgnacji oraz wykonały masaż klasyczny i punktowy, który pochodzi z Francji.
Kolejny dzień z nowym instruktorem Danielem Deutschmann, który dzielił się ze stażystkami swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu upięć, warkoczy i splotów.
Wieczorem spacer po urokliwym Frankfurcie.
06.11.23 stażystki rozpoczęły naukę manicure klasycznego (biologicznego bez użycia narzędzi tnących). Uczennice pod okiem instruktorki Kerstin Galinnus wykonały manicure krok po kroku używając odpowiednich przyborów i lakierów. W tym dniu odwiedził grupę stażystek Pan Dyrektor Tomasz Wika i Katarzyna Mrowińska z Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. Pan Dyrektor osobiście rozmawiał ze stażystkami o wzroście kompetencji dzięki wymianie doświadczeń zawodowych w ramach programu Erasmus+ (nauce poza granicami kraju).
01-03.11.23 stażystki rozpoczęły intensywny trening strzyżeń męskich, które prowadził Cristopher Hebe. Uczennice otrzymały męskie główki
-Bergmanna na których wykonywały strzyżenie męskie Bombagehaarschnitt i stylizację zarostu męskiego w różnych wersjach.
Instruktor poprowadził również zajęcia w swoim salonie „Coiffeur Cristopher Hebe” – Uroda, kosmetyka i higiena osobista, gdzie dziewczyny mogły wykonywać strzyżenie na „żywych” modelach.
31.10.23 okazał się dniem wolnym we Frankfurcie, który wykorzystałyśmy na zwiedzanie Berlina i schoping. Na Alexanderplatz zobaczyłyśmy oryginalny zegar – „URANIA-WELTZEITUHR” w formie dwudziestoczterościanu, który przedstawia aktualny czas w 24 strefach czasowych świata.
Nietuzinkową fontannę z podstawą pokrytą kolorowymi malowidłami w stylu grafitii, będącą miejscem spotkań na słynnym placu.
Grupa stażystek niezapomniała o obchodach święta Halloween i wykonała artystyczne makijaże. Z okazji tego święta zjadły pyszne Donuty – amerykańskie pączki.
30.10.23. Tematem zajęć było „EKSKLUZYWNE STRZYŻENIE”.
Uczennice miały możliwość zapoznania się z technikami cięć narzędziem o nazwie kaligraf – Caligraphy Cut. Kaligraf to narzędzie z wyglądu przypominające pióro. Jego twórcą jest niemiecki fryzjer Frank Brormann.
Stworzenie i opracowanie tej innowacyjnej metody zajęło mu 6 lat. Cięcie kaligraficzne to rewolucyjna technika ścinania włosów, która podbiła serca kobiet w Europie.
29.10.2023. wycieczka do Poczdamu rozpoczęła się od Holenderskiej dzielnicy, Nikolaikirche i Freudschaftsinsel.
Następnie wycieczkowym, piętrowym autobusem zwiedziłyśmy najpiękniejsze miejsca w Poczdamie między innymi:
– Kolonie Aleksandrowka (miasto wojskowe sowieckich służb, niedostępne dla ludzi z zewnątrz)
– Schloss Sanssouci – Ohne Sorge to znaczy Pałac Beztroski. Była to rezydencja letnia króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Pałac Sanssouci należy do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie wpisany 1990 na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wycieczka do Berlina.
27.10.2023. „PODSTAWY MAKIJAŻU” temat kreatywny i kształcący poczucie estetyki. Instruktorka w bardzo profesjonalny sposób wprowadziła stażystki w techniki wykonywania makijażu przy użyciu profesjonalnych produktów marki Benii Durrer.
Wiedzę zdobytą podczas zajęć teoretycznych dziewczyny wykorzystały w czasie pracy w parach. Wykonany makijaż stażystki wykorzystały na dyskotekę zorganizowaną przez opiekunki.
W środę uczennice otrzymały główki treningowe firmy Bergmann. Pani Britzke przedstawiła techniki zaplatania włosów: warkocz francuski, holenderski, kłos klasyczny, kłos odwrócony, koszyczek oraz warkocz z wielu pasm.
Poznały techniki podziału włosów przygotowujące do wykonania upięcia wieczorowego. Młode adeptki mogły trenować na własnych nowych główkach treningowych wykorzystując ich długie włosy.
Staż we Frankfurcie.
W pierwszym dniu młode fryzjerki zapoznały się z technikami strzyżenia i stylizacji włosów długich: loki, prostowanie, upięcia, warkocze. Instruktorka Pani Materna przeprowadziła zajęcia z teorii i część praktyczną.
W drugim dniu zajęć grupą zaopiekowała się trenerka Marki Kerastase Pani Brietzke. Dziewczyny miały możliwość pracy na renomowanych kosmetykach do pielęgnacji skóry głowy i włosów wykorzystując najnowsze techniki masażu relaksacyjnego.
W niedzielę 22.10.2023. grupa ambitnych dziewczyn wraz z opiekunkami wyruszyła na trzytygodniowy staż fryzjerski do Frankfurtu nad Odrą. Pobyt zapewniono stażystkom w „Haus Einstein ” – internacie.
Polską grupę przywitał Pan Wojciech Runowski. Po oficjalnej kolacji i przedstawieniu planu stażu, nauczycielki zorganizowały wieczór integracyjny.