Szkolna wycieczka do LONDYNU!

W dniach 05 – 09.02.2024r. odbyła się szkolna wycieczka autokarem uczennic z klas technikum przemysłu mody, technikum stylisty i branżowej krawiec wraz z opiekunami – Panią Magdaleną Mączyńską, Moniką Matuszewską, Agnieszką Schlegel, Joanną Turkiewicz oraz Anną Żywocką_Streker – do LONDYNU – stolicy Wielkiej Brytanii.

Już sama podróż autokarem była atrakcją, gdyż siedząc w autokarze, który wjechał do wnętrza specjalnego pociągu, przejechał Eurotunnelem pod Kanałem Angielskim.

Długi na ok. 50 km. Łączy Calais we Francji z Folkestone w Wielkiej Brytanii. Wbrew nazwie są to trzy tunele: po jednym dla każdego kierunku, a pomiędzy nimi mniejszy tunel serwisowy – przeznaczony wyłącznie dla służb ratowniczych i pracowników serwisu. Połączony jest przejściami z tunelami komercyjnymi. Nie ma w nim torowiska.Ruch samochodowy i osobowy przez tunel odbywa się za pomocą wahadłowych pociągów Le Shuttle oraz dalekobieżnych pociągów dużych prędkości Eurostar, kursujących z Londynu do Paryża i Brukseli.

W drodze powrotnej wjechaliśmy na prom.

Trasa promowa Dover Calais łączy Anglia z Francja i jest obecnie obsługiwana przez 3 przewoźników. P&O Ferries obsługuje swoje połączenia do 13 razy dzień, DFDS Seaways 14 razy dzień & Irish Ferries posiada połączenia do 14 razy dzień. 

LONDYN  (ang.London) – stolica i największe miasto Anglii i Wielkiej Brytanii, położone w południowo-wschodniej części kraju, nad Tamizą. Jest trzecim co do wielkości miastem Europy, po Moskwie i Stambule, a jednocześnie jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta, jak i całej aglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Wielkiego Londynu) wynosi ok. 8,982 mln. (2019) na obszarze 1572 km²; cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miejscowościami w 2015 liczyła prawie 14 milionów mieszkańców[2][3]. Około 20% mieszkańców pochodzi z Azji, Afryki i Karaibów.

Współczesny Londyn jest drugim pod względem wielkości centrum finansowym świata. Dokonuje się tam 30% światowego obrotu walutami i 40% światowego obrotu euroobligacjami. Swoje główne siedziby ma tam kilkaset banków oraz wielkie towarzystwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne. Jest także ogromnym ośrodkiem medialnym.

W  Londynie spędziliśmy 3 dni – pełne atrakcji i wrażeń. Od rana do wieczora zwiedzaliśmy najważniejsze i najpiękniejsze miejsca miasta, a jest bardzo dużo, tak jak dużo jest stacji i linii metra, którym się codziennie poruszaliśmy.

Co zobaczyliśmy:

 • Park Greenwich z jego atrakcjami
 • Tower of London
 • Tower Bridge
 • Most Milenijny, spacer brzegiem Tamizy
 • Katedrę św. Pawła, teatr Williama Szekspira – The Globe
 • Trafalgar Square z National Gallery
 • Westminster, Parlament, Big Ben, 10 Downing Street
 • St. James’s Park, pałac Buckingham
 • Piccadily Circus
 • British Museum
 • hala widowiskowa O2
 • Dom towarowy Harrod’s, Hyde Park
 • przejazd  Emirates Air Lane – kolejką linową łączącą dawne tereny portowe.

Jednak największym wydarzeniem była wizyta w Museum Victoria & Albert na wystawie „MANIFEST MODY – retrospekcja COCO CHANEL” – właśc. Gabrielle Bonheur Chanel (ur. 19 sierpnia 1883 w Saumur we Francji, zm. 10 stycznia 1971 w Paryżu) – francuska projektantka mody, od 1915 roku rewolucjonizowała damską modę, lansując ubrania o prostych sportowych fasonach oraz pozbawione ozdób krótkie suknie, stając się na sześć dziesięcioleci ikoną paryskiej haute couture. W 1921 roku stworzyła popularne do dziś perfumy – Chanel No. 5. Jej pomysły: sukienki i kostiumy z dzianiny, fryzury „na pazia”, golfy, biżuteria (długie sznury pereł, łańcuchy, plastikowa biżuteria), „mała czarna” (sukienka), spodnie – dzwony, prochowiec spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem i uważane są za klasyczny kanon elegancji.

Ta wystawa wywarła na nas wszystkich ogromne wrażenie, oryginalne stroje, niepowtarzalne tkaniny i krój, bogactwo dodatków to tylko namiastka tego co tam zobaczyliśmy. Można by godzinami podziwiać geniusz projektantki, jej polot w komponowaniu modeli, biżuterii, perfum, kosmetyków czy butów i torebek.

Jak mówi sama Coco Chanel „MODA PRZEMIJA, STYL POZOSTAJE”.

Wystawą czasową była również wystawa „DIVA” -poświęcona najsłynniejszym kreacjom w dziejach mody, noszonym przez światowe diwy. To obowiązkowy punkt dla miłośników mody! Podczas wystawy „Diva” na własne oczy możemy podziwiać budzące zachwyt kreacje największych sław. Zobaczymy przekrój przez epoki, w których najbardziej wyraziste postaci ze świata opery, teatru, kina czy muzyki popularnej, także poprzez modę, manifestowały swoją siłę: od ekstrawaganckich sukni Marii Callas i Marylin Monroe, przez odważne kreacje Cher, Whitney Houston i Tiny Turner, po współczesne, ikoniczne kostiumy Rihanny i Lizzo. 

Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowana książka „Diva: The Courageous, The Visionary, The Fabulous” (red. K. Bailey, V&A Publishing).

Jednym słowem to był super udany wyjazd, zdjęć i filmów nie zliczymy, a to co pozostanie w pamięci jest bezcenne. Kto był ten wie, a kto nie niech żałuje!

Szkolna wycieczka do LONDYNU!
Scroll to top
Skip to content