Z cyklu pasje uczniów…

Patrycja Marciniak – 5D – technik przemysłu mody.
„Od 10 lat działam w Towarzystwie Bambrów Poznańskich i prowadzonym przez nie muzeum, prezentuję tradycyjny strój na wielu uroczystościach, opowiadam historię Bambrów. Od kiedy rozpoczęłam naukę w ZSO zaangażowałam się również w renowację naszych zrekonstruowanych strojów historycznych.
W tym roku Muzeum Bambrów Poznańskich obchodzi jubileusz 20 –lecia swojego istnienia. Z tej okazji Towarzystwo pragnęło przygotować coś wyjątkowego na obchody corocznego Święta Bamberskiego, odbywającego się na początku sierpnia. Prezes towarzystwa po konsultacjach z innymi członkami TBP postanowił odtworzyć strój z pomnika Bamberki ze Starego Rynku. Zadanie to było o tyle trudne, że za cel postawiono stworzenie dokładnego odwzorowania stroju z pomnika (swego rodzaju „żywego pomnika”), a nie zrekonstruowanie realnych ubrań modelki, która pozowała artyście ponad 100 lat temu. Otrzymałam zaszczyt realizacji tego zadania. Pracę nad tym projektem rozpoczęłam już w czerwcu. Przez miesiąc zbierałam materiały, tworzyłam konstrukcję stroju, szyłam oraz opracowywałam techniki farbowania tkanin, aby uzyskać efekt pomnika – odlewu z brązu.
Projekt został ukończony na czas. Jednak ze względu na złe warunki pogodowe uroczysty korowód zorganizowany z okazji Święta Bamberskiego został odwołany. Uszyty przeze mnie strój trafił natomiast do garderoby i oczekiwał na nową datę premiery. Obchody święta przełożono na listopad. Zgrały się one tym samym z imieninami ulicy św. Marcin. Towarzystwo podjęło więc decyzję o zaprezentowaniu „Złotej Bamberki” podczas obchodów 11 listopada. Tym razem pogoda była sprzyjająca i mogliśmy zademonstrować stój w trakcie pierwszego od czterech lat korowodu św. Marcina.”
BRAVO!!!!
PS: fot. Włodzimierz Hoppel, a zdjęcia pochodzą z archiwum Towarzystwa Bambrów Poznańskich.
Z cyklu pasje uczniów…
Scroll to top
Skip to content