KWIECIEŃ:
Szanowni Państwo, drodzy Rodzice,
Zapraszamy do lektury kwietniowego newslettera:
3 kwietnia
klasy IC i IF technikum pojechały na jednodniową wycieczkę zawodową do Łodzi. Uczniowie odwiedzili Zakład Produkcji Dzianin Teofilów, gdzie zapoznali się z całym procesem produkcyjnym od działu projektowania, poprzez sprawdzanie i przygotowanie surowca, produkcję wraz z barwieniem i nadrukowywaniem wzorów aż po dział kontroli jakości końcowej i sklep firmowy. Kolejnym etapem było Centralne Muzeum Włókiennictwa, w którym młodzież zwiedziła dwie wystawy „Miasto, moda, maszyna” oraz Triennale Tkaniny Artystycznej. Opiekunami wycieczki były p. Klaudia Augustyniak, p. Monika Bogdańska i p. Magdalena Kanikowska.
3 – 5 kwietnia
odbyły się wielkopostne rekolekcje szkolne. Poprowadzili je dla nas Karolina Sierszulska, Maria Skonieczka i Maria Frąckowiak – na co dzień tworzące wspólnotę Oikos, zaangażowane również w kreowanie wizerunku i modę. Usłyszeliśmy ich świadectwa nawrócenia oraz konferencje o tym, jak dbać o siebie i o swoje piękno na wszystkich poziomach. W pierwsze dwa dni naszym spotkaniom rekolekcyjnym towarzyszył muzycznie stworzony na tę okazję szkolny zespół „Zgrana Symfonia Opatrzności”, złożony z uczniów klas IE, 1.6, IIC, IID, IIIC i IVPA wraz z ks. Filipem Kodurem. Ostatniego dnia spotkaliśmy się na Mszy Św. w intencji nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły.
W tym samym czasie odbyły się warsztaty psychologiczne prowadzone przez studentów z Uniwersytetu SWPS należących do Koła Naukowego Psychologii Dziecka w Poznaniu. W warsztatach wzięli udział chętni uczniowie klas czwartych technikum po szkole podstawowej. Warsztaty były podzielone na trzy tematy: „Efektywne metody uczenia się- praktyczne ćwiczenia”, „Praca w grupie – moje zasoby i współpraca z innymi” oraz „Zrozumieć swoje emocje – praktyczne ćwiczenia i techniki mindfulness”.
Każda klasa miała możliwość uczestnictwa w całym cyklu warsztatów. Spotkania te były zorganizowane aby promować wśród uczniów dbanie o zdrowie psychiczne przez psychologa szkolnego p. Bartosza Chyrę.
13 kwietnia
odbył się finał XXIX edycji ogólnopolskiego konkursu „Mała Pętelka” Konkurs dla Młodych Krawców i Projektantów im. Małgorzaty Zaręby. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Uczestnicy konkurowali w dwóch kategoriach: ubiór i fryzura. Przewodnimi tematami kolekcji odzieżowych i fryzjerskich były: „Smak klasyki- pokolenie Karla Lagerfelda”, „Fantasy street- ulica inspirowana cosplayʹem”. Do konkursu zgłoszono 24 kolekcji odzieżowych i 20 fryzury. Autorzy ubiorów i fryzur reprezentowali 11 szkół.
Jeśli chodzi o naszych uczniów to w kategorii Fantasy pierwsze miejsce zajęła kolekcja „Freak Show” Zhasmina Popovycha a wyróżnienie otrzymała Joanna Podwika za kolekcję „A może steampunk?”. Spośród młodych fryzjerów wyróżnienie w kategorii klasycznej otrzymała Oliwia Majsnerowicz za pracę pt „Powrót do przeszłości oczami Lagerfelda”. Wszystkim finalistom bardzo gratulujemy, a z naszych uczniów jesteśmy szczególnie dumni!
Tego samego dnia uczniowie klas czwartych technikum po szkole podstawowej obejrzeli w kinie Malta film p.t. „Misising”- thriller o potędze Internetu. Wyjście zorganizowała p. Izabela Podgórniak.
15 – 16 kwietnia
odbyły się targi fryzjerskie Beaty Vision Look. Uczniowie naszej szkoły brali udział w wielu konkursach. Rywalizacja był na bardzo wysokim poziomie, więc tym bardziej jesteśmy dumni z uzyskanych wyników. Pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Polski Barbering Junior wywalczył Igor Bilecki z klasy IVGA, drugie miejsce zajęły uczennice klasy IIB w konkurencji grupowej: Julia Staszek, Justyna Kamińska i Julia Raczyńska, a miejsce trzecie zajął Bruno Jankowski z klasy 2.1 w konkurencji indywidualnej fryzura męska użytkowa.
Na scenie mogliśmy również podziwiać pokaz wykonany przez tegoroczną mistrzynię świata, naszą nauczycielkę p. Izabelę Bogucką. Wszystkim wymienionym osobom gratulujemy!!!
16 kwietnia
był dobrym dniem dla naszych pracowni fryzjerskich, ponieważ zakład „Fryzjernia” prowadzony przez Alicję Chojan i Joannę Krauze z Wronek zaopatrzył nas w zestaw oxydantów.
17 kwietnia
nasza szkoła wzięła udział w Festiwalu Rzemiosła. Celem wydarzenia była prezentacja potencjału i oferty edukacyjnej rzemiosła oraz promowanie nauki zawodu realizowanej na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. W ramach Festiwalu została pokazana różnorodność branż i usług wykonywanych przez rzemieślników. My prezentowaliśmy zawody fryzjer i krawiec. Nauczyciele wraz z uczniami przygotowali stoisko przy którym ośmioklasiści mogli podziwiać wytwory pracy uczniów naszej szkoły. Ponadto były pokazy „na żywo’ w ramach zawodu fryzjer i krawiec. Największą popularnością podczas Festiwalu cieszył się pokaz mody zaprezentowany przez uczniów z „koła modelek i modeli” w strojach zaprojektowanych i uszytych w naszej szkole. Nad całością wydarzenia czuwała p. Karolina Mocarska-Sibera oraz nauczyciele: p. Magdalena Maciejewska, p. Anna Żywocka-Streker.
18 kwietnia
w szkolnej świetlicy odbyły się Drzwi Otwarte. Odwiedzili nas ośmioklasiści ze swoimi rodzicami. Frekwencja była bardzo duża. Na początku spotkania goście zapoznali się z prezentacją szkoły, zadawali pytania dotyczące specyfiki zawodów nauczanych w szkole oraz zasad rekrutacji. Do dyspozycji gości były także otwarte pracownie fryzjerska i krawiecka na których odbywały się zajęcia. Goście mogli zapoznać się z wyglądem pracowni, sprzętem używanym do nauczania, porozmawiać z nauczycielami praktycznej nauki zawodu, mieli też możliwość by zapytać uczniów o ich wrażenia z nauki w tej szkole.
Goście byli bardzo zadowoleni ze spotkania. Trzymamy kciuki za zainteresowanych uczniów, by mogli dostać się do klasy, którą sobie wybrali.
Tego samego dnia uczniowie klasy IVPB odwiedzili z Muzeum Poznańskiej Pyry.
Również tego dnia w klasie IVPA rozstrzygnięto konkurs. Uczniowie pisali esej na temat „Historia fryzur i zarostu”, a nagrodzeni uczniowie to: 1 Wiktoria Dawidzińska i Marta Kurzaj, 2 Julia Jamróz i Maja Waleriańczyk oraz 3 Gabriela Chojan , Maciej Lembicz, Maja Górka, Katarzyna Wilczek i Konrad Kirsza. Nad konkursem czuwała p. Beata Malchrowicz.
20 kwietnia
uczennice klasy 2.4 wybrały się wraz z polonistką p. Joanną Zuzek do Kórnika na wycieczkę przedmiotową „Śladami Wisławy Szymborskiej i Generałowej Jadwigi Zamoyskiej – Patronek roku 2023”. Pierwszym odwiedzonym miejscem był dawny folwark zamkowy, tzw. Prowent, w którym w 1923 roku urodziła się Wisława Szymborska. Dziewczyny miały okazję posiedzieć na specjalnej ławeczce, przy której znajduje się pomnik noblistki oraz pospacerować promenadą jej imienia, położoną nad Jeziorem Kórnickim. Podczas zwiedzania Zamku – posiadłości rodowej Działyńskich i Zamoyskich, a obecnie siedziby Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk – uczennice usłyszały wiele ciekawych historii z życia jego dawnych właścicieli i mieszkańców, m.in. słynnej Białej Damy oraz Generałowej Jadwigi Zamoyskiej (inicjatorki i założycielki Szkoły Domowej Pracy Kobiet – specjalnej szkoły dla dziewcząt, działającej najpierw w Kórniku, a potem zakopiańskich Kuźnicach). Miłym punktem wycieczki był spacer po pięknym Arboretum Kórnickim, gdzie można było zobaczyć m.in. aleję lipową im. Generałowej Zamoyskiej oraz podziwiać kwitnące już magnolie. Nie zabrakło też chwili zadumy przy ratuszu miejskim, w miejscu rozstrzelania przez hitlerowców kilkunastu kórniczan w październiku 1939 roku, w ramach operacji „Tannenberg”.
Tego samego dnia uczniowie klasy IAT na pracowni fryzjerskiej i pod okiem nauczyciela zawodu, wykonywali fryzury ekologiczne.
21 kwietnia
uczniowie klasy IC wzięli udział w sprzątaniu terenów otaczających szkołę pod opieką p. Moniki Bogdańskiej i p. Magdaleny Kanikowskiej. Akcja ta odbyła się w ramach corocznej kampanii „Kwiecień miesiącem promocji zdrowia i ekologii”.
Tego samego dnia odbyła się szkolna wycieczka do Berlina. Uczniowie z różnych klas obejrzeli m.in. Reichstag, Bramę Brandenburską, Pomnik Holocaustu i Muzeum Natury. Wyjazd dostarczył niezapomnianych wrażeń. Sprzyjała temu także wspaniała pogoda i dobre humory, a uczniowie zachowali się bez zarzutu. Wyjazd zorganizowała p. Krystyna Wilkus, a uczniami opiekowały się również p. Izabela Podgórniak, p. Anna Sobańska i p. Joanna Turkiewicz.
25 kwietnia
uczniowie klasy IC mieli dobrą okazję aby przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, dzięki udziałowi w ćwiczeniach praktycznych pod kierunkiem ratownika poznańskiego PCK.
Tego samego dnia klasy trzecie i czwarte technikum przemysłu mody wzięły udział w szkoleniu na programie do komputerowego wspomagania produkcji. Szkolenie poprowadziła p. Monika Bogdańska w szkole projektowania, konstrukcji i technik krawieckich „7 centymetrów”.
26 kwietnia
odbyły się eliminacje do konkursu „Fantasy World Make-Up-Anima” – jest to konkurs organizowany w ramach zajęć praktycznych fryzjerskich.
28 kwietnia
uroczyście pożegnaliśmy uczniów klas czwartych – ostatnich już klas które kończyły gimnazjum. Wszystkim naszym absolwentom gratulujemy ukończenia szkoły. Większości z nich również należą się gratulacje, ponieważ opuszczają mury szkoły wyposażeni w dyplom technika. Natomiast tym, którzy w maju rozpoczną zmagania z arkuszami maturalnymi życzymy połamania długopisów!!!
Co roku w naszej szkole angażujemy się w działania pod hasłem „Kwiecień miesiącem promocji zdrowia i ekologii. W tym roku w ramach tej kampanii zrealizowano następujące przedsięwzięcia:
● udział młodzieży w programie „Wybierz życie- pierwszy krok” o profilaktyce zakażenia wirusem HPV ( program realizowany we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu): przeprowadzenie lekcji w klasach pierwszych i udostępnienie materiałów edukacyjnych;
● lekcja o honorowym krwiodawstwie w klasach IV po podstawówce i zachęcenie do oddania krwi i szpiku;
● wysłuchanie na lekcjach biologii w klasach drugich podcastu ze strony WWF pt. Smog-cichy zabójca i dyskusja na ten temat;
● wysłuchanie na lekcjach geografii w klasach trzecich podcastu ze strony WWF pt. Fakty i mity o tamach. Nie tamujmy rzek, niech płyną! i dyskusja na ten temat;
● klasy trzecie na lekcjach biologii obejrzały wykład, który odbył się w ramach obchodów Tygodnia Mózgu pt. Kiedy mózg nie działa prawidłowo-rzecz o depresji.
● odbyła się akcja „Wiosenne Porządki”, która miała wymiar zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. W tym roku nauczyciele uczący różnych przedmiotów włączyli się w akcję i wyszli z młodzieżą sprzątać teren szkoły i tereny przyległe.
Również w kwietniu szkoła przystąpiła do bardzo ciekawego nowego program profilaktyczno – wychowawczego o nazwie prOjektLustrO. Projekt ten uzyskał rekomendację Systemu Rekomendacji Programów Profilaktycznych w obszarze profilaktyki uniwersalnej. Program skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Powstał w ramach dotacji PARPA i zawiera 34 scenariusze przeznaczone do realizacji przez wychowawców klas w pierwszych trzech latach nauki w szkołach ponadpodstawowych. Celem programu Projekt Lustro jest wspieranie rozwoju uczniów i wzmacnianie postaw i umiejętności sprzyjających podejmowaniu konstruktywnych decyzji i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach.
Realizacja celów Projektu Lustro pozwala młodzieży lepiej poznać siebie samych i rówieśników. Zrozumienie emocji i ich źródeł to pierwszy krok do akceptacji własnej osoby, ale także drugiego człowieka. Dzięki otwartej rozmowie, w atmosferze tolerancji i zaufania, młody człowiek może dostrzec swoją wartość w danej grupie oraz umiejscowić się w społeczeństwie. Uzyskanie odpowiedzi na nurtujące go pytania, których często nie ma komu zadać, podnosi samoświadomość i zrozumienie innych. Co za tym idzie łatwiej mu określić cele na przyszłość i konstruktywne sposoby ich osiągania. Praca w grupie, pod nadzorem nauczyciela, kształtuje w uczniach naturalną chęć pomocy, ale również umiejętność proszenia o nią w razie potrzeby. Uzyskana w ten sposób równowaga emocjonalna i świadomość w różnych aspektach, tak psychicznych jak i fizycznych, pozwala młodzieży radzić sobie z poszczególnymi sytuacjami w sposób spokojny i bez wsparcia używek. Nad realizacją projektu czuwa p. Justyna Skrzypczak.
Ponieważ kwiecień był Miesiącem Pamięci Narodowej, nauczyciele historii zorganizowali lekcje rocznicowe w wybranych klasach z okazji Rocznicy zbrodni katyńskiej oraz Rocznicy wybuchu powstania w gettcie warszawskim.
MARZEC:
Marcowy miesiąc minął bardzo szybko. Od teraz należy szczególnie pilnować uczniów, aby nie tracili czasu bo kolejne miesiące będą już przerywane dniami wolnymi z różnych powodów: święta i egzaminy, oznacza to, mniej szans na zdobycie nowych ocen i poprawienie negatywnych. Działo się wiele, o czym można poczytać poniżej. Najpierw jednak prosimy przyjąć najserdeczniejsze życzenia aby z nastaniem wiosny radość i nadzieja zagościły w Państwa sercach i zostały tam jak najdłużej!
7 marca
w ramach innowacji pedagogicznej realizowanej przez p Małgorzatę Kowalczyk odbyły się zajęcia poświęcone tworzeniu marki.
8 marca
z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn Samorząd Uczniowski zorganizował sprzedaż ciast. Na zakończenie tego kiermaszu Michalina i Karolina rozdawały balony w kształcie serca. Wypieki wykonane własnoręcznie przez dziewczyny cieszyły się dużym wzięciem i rozeszły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Akcję nadzorowała p. Joanna Kranc.
Tego samego dnia uczennice klas IVPA, IVPB i IIIA technikum wzięły udział w projekcie „Ukryte piękno” realizowanym w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Projekt polegał na pokazaniu przemiany wychowanków ośrodka i dopasowaniu fragmentów utworów literackich. Praca była bardzo trudna ze względu na dysfunkcje uczniów. Niektórych trzeba było czesać klęcząc. Wizyta dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń. Projekt przygotowała p. Izabela Podgórniak, a nad realizacją czuwała p. Katarzyna Helwich.
Tego samego dnia w ramach innowacji pedagogicznej odbyły się zajęcia z zakresu „Planowanie i realizowanie działań promocyjnych” w klasach IVPA i B) oraz zajęcia „Style zarządzania – od autokraty do demokraty” w klasie 3.2 (oraz 10 marca też w klasie IIB). Zajęcia prowadziła p. Małgorzata Kowalczyk.
9 marca
Karolina i Julia z klasy klasy IIC oraz Kinga i Asia z klasy IIID wzięły udział w pokazie filmu „W gorsecie” w ramach DKF Absolwent. Współpracę z klubem prowadzi p. Izabela Podgórniak.
Tego samego dnia uczennice klasy IVD i E odwiedziły wystawę „Dramat irlandzki w Polsce” w Bibliotece Raczyńskich. Ekspozycja obejmuje projekty kostiumów do irlandzkich sztuk teatralnych wystawianych na deskach polskich teatrów. Grupą opiekowała się p. Monika Karpińska i Justyna Rybicka. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Kultury Irlandzkiej w Poznaniu, która w związku ze zbliżającym się dniem św. Patryka zaprosiła nas również do wysłuchania prezentacji o Irlandii i jej patronie, a także wzięcia udziału w kolejnych wydarzeniach.
10 marca
uczennice klasy IVGA i IVGB technikum wzięły udział w szkoleniu prowadzonym przez wielokrotną mistrzynię polski i świata w stylizacji paznokci Dankę Błotną. Szkolenie dotyczyło frezarkowej obróbki paznokcia oraz manicure hybrydowego. Podczas warsztatów uczennice mogły zadawać pytań, a także wygrać drobne upominki. Każda kursantka otrzymała certyfikat. Wydarzenie organizowała p. Beata Malchrowicz.
13 marca
wybrane klasy wzięły udział w projekcie „A ja wybieram łyżwy” organizowanym przez Poznańskie Towarzystwo Hokejowe, dofinansowanym przez Urząd Miasta Poznania .W ramach zajęć z wychowania fizycznego uczniowie mieli okazję doskonalić jazdę na łyżwach. Podany termin to jeden z wielu ponieważ wyjścia na łyżwy odbywają się regularnie. Uczniami w tym dniu opiekowała się p. Marta Banach.
13 i 14 marca
odbył się Siatkarski Turniej Czwórek Mieszanych. Organizatorami byli p. Magdalena Maciejewska i p. Paweł Musiał. Udział wzięło 11 drużyn 4-osobowych. Zwyciężyła reprezentacja klasy IIB w składzie: Joanna, Sonia, Julia i Martyna. 2 miejsce zajęła klasa IVA w składzie: Gabriela, Maja, Nikodem i Katarzyna. Na miejscu 3 uplasowała się drużyna „Szybkie 01” (z klas IIE i C) w składzie: Julia, Khrystyna, Zofia i Zuzanna. Najlepsze drużyny nagrodzono upominkami rzeczowymi oraz dyplomami, a wszystkich uczestników poczęstowano słodką niespodzianką.
16 marca
odbył się I etap konkursu Mała Pętelka. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie odzieży w dwóch kategoriach: „Smak klasyki- pokolenie Karla Lagerfelda” – zgłosiło się 10 kolekcji ze szkół z Polski oraz „Fantasy street- ulica inspirowana cosplayem” – w tej kategorii o ścisły finał walczyło 14 kolekcji. Do finału dostały się kolekcje z Ostrowa Wielkopolskiego, Biłgoraju, Łodzi, Dąbrowy Górniczej, Rzeszowa i Poznania. Z każdej kategorii jury wybrało po 6 kolekcji, które dostały się do finału. Finał konkursu odbędzie się 13 kwietnia na terenie szkoły. Uczniowie będę rywalizować w kategoriach ubiór i fryzura.
17 marca
odbyły się eliminacje Konkursu Wiedzy o Poznaniu. Miały one formę pisemnego testu złożonego z 31 otwartych zadań. Do eliminacji przystąpiło 16 zespołów 3-osobowych z klas:
IIIA, C i D, IB, C, D, F i G, IIC i D, IVPA i D. Jury w składzie: p. Dorota Schwarz–Wolska, p. Hanna Banaszak–Kaczmarek i p. Faustyn Ludwiczak po sprawdzeniu wszystkich prac zakwalifikowało do finału konkursu następujące zespoły:
IVPD (Marta, Julia Ć. i Julia C.), IG (Maja, Nicole i Zuzanna), IIC (Oliwia, Aleksandra i Karolina) oraz IIIC (Lidia, Katarzyna i Julia). Zespoły te wezmą udział w finale szkolnym konkursu w już kwietniu.
18 i 25 marca
sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w powtórkach przed maturą organizowanych przez Muzeum Literackie im. H. Sienkiewicza. Ostatnie zajęcia odbędą się 1 kwietnia. Zajęcia organizuje p. Izabela Podgórniak.
22 marca
w szkolnej świetlicy odbyły się Drzwi Otwarte. Odwiedzili nas ośmioklasiści ze swoimi rodzicami. Frekwencja była bardzo duża. Na początku spotkania goście zapoznali się z prezentacją szkoły, zadawali pytania dotyczące specyfiki zawodów nauczanych w szkole, zasad rekrutacji. Do dyspozycji gości były także otwarte pracownie fryzjerska i krawiecka na których odbywały się zajęcia. Goście mogli zapoznać się z wyglądem pracowni, sprzętem używanym do nauczania, porozmawiać z nauczycielami praktycznej nauki zawodu, mieli też możliwość zapytać uczniów o ich wrażenia z nauki w tej szkole. Goście byli bardzo zadowoleni ze spotkania. Trzymamy kciuki za zainteresowanych uczniów, by mogli dostać się do klasy, którą sobie wybiorą 🙂
24 marca
odbyły się warsztaty teatralne. Charakteryzatorzy pracujący na co dzień w Operze Poznańskiej pokazali nam tajniki pracy zakulisowej zarówno w makijażach jak i szeroko pojętym fryzjerstwie scenicznym. Motto warsztatów brzmiało „Praca, która jest pasją nie jest pracą”. Od września chętne osoby mają szansę podjąć współpracę z profesjonalistami
z Opery Poznańskiej
26 i 30 marca
uczniowie i słuchacze KKZ, którzy w czerwcu będą zdawać egzamin zawodowy przeszli trening techniczny programu egzaminacyjnego. Trening techniczny oprogramowania egzaminacyjnego jest przeprowadzany na ok. 60 i 30 dni przed egzaminem.
29 marca
uczennice z klasy IIIB technikum odwiedziły zakład dla ubogich oferując swoje umiejętności potrzebującym. Grupą opiekowała się p. Amelia Kasprzak.
29 i 30 marca
klasa IIE pojechał na wycieczkę do Łodzi, do Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Klasa zwiedzała dwie wystawy „Miasto, moda, maszyna” – po zapoznaniu się z łódzkimi Domami Mody wzięli udział w warsztatach modowych oraz Triennale Tkaniny Artystycznej. Po omówieniu poszczególnych prac uczestniczyli w warsztatach ze sposobów komunikacji. Grupa zwiedzała również Teatr Wielki od kulis, pracownie krawieckie, obuwia, kapeluszy, scenografii, magazyny kostiumów i scenografii. Wycieczkę dopełnił spacery po Łodzi. Opiekunami wycieczki była p. Agnieszka Schlegel i p. Magdalena Mączyńska.
30 marca
wieczór z poezją i p. Barbara Pelińska …
● Uczniowie na zajęciach z wizualizacji wizerunku (klasa IVBP) oraz na godzinie wychowawczej (klasa 2.3) w ramach przerabianego tematu „Lokalizacja i wystrój salonu” malują obrazy, które stanowić mogą element wyposażenia gabinetu fryzjerskiego. Część wykonanych prac zostało zaprezentowanych na ścianie w sali 208. Prace nadzoruje p. Małgorzata Kowalczyk.
● Rozstrzygnięto szkolny konkurs na najbardziej kreatywny projekt „LOGO” salonu fryzjerskiego. Komisja w składzie nauczycieli przedmiotów zawodowych wybrała najbardziej kreatywny projekt pt .”Miodzio”. Autorami pracy jest grupa uczniów z klasy IVPA – Wiktoria, Julia J., Julia P., Maja, Amelia i Emilia. Serdecznie gratulujemy! Organizacją konkursu zajęła się p. Małgorzata Kowalczyk.
● Konkurs Fotograficzny „Trzy Pory Roku”
Z końcem marca zamknęła się edycja zimowa konkursu. Swoje prace fotograficzne nadesłało 7-mioro uczestników. Trwa jeszcze ocenianie prac i wyłanianie zwycięzców. Organizacją konkursu zajmuje się p. Paweł Musiał.
LUTY:
Przed nami długi marzec, ostatni miesiąc nieprzerwanej nauki ponieważ w kwietniu czekają nas święta, w maju egzaminy maturalne a w czerwcu długi weekend i koniec roku. Warto zatem zmobilizować młodzież do jak najlepszej frekwencji, jeśli zdrowie pozwoli (i oby!), i pilnej pracy aby zgromadzić konieczną ilość dobrych ocen i zapewnić sobie promocję do następnej klasy bądź ukończenie szkoły. Nasi drodzy maturzyści mają oczywiście znacznie mniej czasu, bo tylko do końca kwietnia – niemal za chwilę.
Poniżej telegraficzna relacja z działań, które już za nami. Na chwilę powrót do stycznia i informacja, która zapomniała się znaleźć w poprzednim newsletterze:
● 29 stycznia
młodzież ze Szkolnego Koła Modelek i Modeli, z opiekunem p. Magdaleną Maciejewską, wzięła udział w pokazie mody podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
A teraz już garść informacji z lutego:
●Trwa jeszcze konkurs fotograficzny dla wrażliwych i utalentowanych uczniów naszej szkoły: „Trzy Pory Roku” – etap 2.: Zima.
Nadal można wziąć w nim udział i nadesłać swoje 2 wybrane zdjęcia do 31 marca. Wszystkie informacje są dostępne na stronie konkursowej: pawel-musial.websitex5.me/fotozso/
Tam również znajdują się wyniki etapu 1.: Jesień.
Od 1 kwietnia będzie możliwość nadsyłania zdjęć do ostatniego etapu Konkursu: Wiosna.
Organizator konkursu, p. Paweł Musiał, zaprasza wszystkich uczniów zafascynowanych fotografią do udziału!
● Klasy IA, 1.1, 1.2, 1.4 i 1.6 wykonały w programie GIMP na lekcji informatyki, w korelacji ze stylizacją, prace na temat historii fryzur. Najciekawsze prace znalazły się na wystawie na II piętrze szkoły. Tam też znalazły się projekty tkanin wykonane przez klasy IC, ID i IE.
Klasy IIA, 1.5, 2.1 i 2.5 wykonały kompozycje przestrzenne na główkach styropianowych inspirowane średniowieczem. Prace stanowią integralną część projektu historycznego, na temat lokacji miasta Poznania, realizowanego w szkole. Efekty można oglądać na parapetach I i II piętra. Uczniów do pracy twórczej inspirowała p. Eugenia Olkiewicz.
● W ramach zajęć WWO (Wytwarzanie Wyrobów Odzieżowych) uczennice klas IVGC i IIID przygotowywały kolekcję Hollywood Gold, która została zaprezentowana na Arenie Zawodów na Międzynarodowych Targach Poznańskich 28 lutego 2023. Prace zespołów nadzorowały prowadzące zajęcia Magdalena Mączyńska i Monika Bogdańska.
20 lutego
odbyła się I edycja Walentynkowego Konkursu Tańca Nowoczesnego „Odzieżówka Dance”. Zawody odbyły się w konkurencji solo, z powodu braku chętnych do wykonania w duecie i zespole. W skład Komisji Sędziowskiej wchodziły: p. dyr. Maria Korczak, p. Małgorzata Wieczorek – dyrektor artystyczna Akademii Tańca i Fitness Metrum, choreograf, dyplomowana nauczycielka tańca, tancerka i wielokrotna Mistrzyni Świata w tańcu sportowym w stylach hip-hop, poppin, techno, Międzynarodowej Federacji tańca IDO, WADF, IDF, choreograf i trener Mistrzów Świata w kategoriach solowych i formacjach oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Marianna.
Komisja sędziowska oceniała: choreografię, technikę tańca, dobór muzyki oraz ogólny wyraz artystyczny. Trzy główne miejsca zajęli: I miejsce Julia z klasy 1.1, II miejsce Olga z klasy IVPE a III miejsce Maja z klasy IA.
Wyróżnienie otrzymał Maciej z klasy IVPA. Nagrodą za wyróżnienie był Voucher na 4 zajęcia do Akademii Tańca i Fitness Metrum ufundowany przez panią Małgorzatę Wieczorek.
Imprezę zorganizowały nauczycielki Wychowania Fizycznego: p. Joanna Kranc i p. Marta Banach.
Tego samego dnia uczennice klasy IIB brały udział w szkoleniu z Keratynowego Prostowania włosów oraz regeneracji „Botox” zorganizowanym przez JABBAR SALON. Udział w szkoleniu umożliwił ii nadzorował p. Tomasz Ząbek.
21 lutego
uczennice klasy IB Agnieszka i Karolina wzięły udział w I Ogólnopolskim Konkursie Fryzjerskim o tematyce ślubnej. Nie zajęliśmy żadnego miejsca ale należy docenić fakt, że uczennice pierwszej klasy podjęły się tak trudnego zadania. Udział w konkurecie monitorował p. Tomasz Ząbek.
Tego samego dnia uczennica klasy IC technikum Weronika wzięła udział w XIV Wielkopolskim Konkursie Recytatorskim „Poznańskie Dziewiątki” dla uczniów szkół ponadpodstawowych Poznania i Wielkopolski, poświęconym twórczości Aleksandra Fredry. Swego rodzaju wyzwaniem było to, że konkurs odbywa się w wersji online – po raz pierwszy wzięliśmy udział w takiej formule konkursu recytatorskiego. Opiekę mentorską nad Weroniką sprawowała p. Barbara Pelińska. W przedsięwzięciu swojej pomocy udzielili nam: p. Lidia Koralewska, p. Radosław Bańkowski i p. Paweł Peliński. Oczywiście trzymamy kciuki za Weronikę!!!
23 lutego
w klasie IIIA w ramach innowacji pedagogicznej „Nowoczesne zarządzanie salonem fryzjerskim. Prawdziwe oblicze własnego salonu” odbyła się lekcja otwarta na temat: Budowanie marki. Profil klienta. Profil salonu. Zajęcia prowadziła p. Małgorzata Kowalczyk
W ogóle w lutym, w ramach wspomnianej innowacji uczniowie biorą udział w szkoleniach biznesowych na platformie Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Potwierdzenie wiedzy uwieńczone zostanie certyfikatem.
Również rozpoczął się konkurs na nazwę i logo wymarzonego salonu. Wyniki zostaną ogłoszone w marcu.
27 lutego
w klasie IVPB w ramach innowacji pedagogicznej przeprowadzono zajęcia na temat: Prawdziwe oblicze własnego biznesu. Spotkanie z osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Wykład na temat plusów i minusów prowadzenia własnego salonu fryzjerskiego dała p. Izabella Bogucka. Autorką innowacji jest p. Małgorzata Kowalczyk.
28 lutego
nasza szkoła wzięła udział w wydarzeniu „Arena Zawodów” na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Celem imprezy była promocja kształcenia branżowego i technicznego na terenie miasta Poznania wśród uczniów klas VIII, którzy stoją przed wyborem ścieżki edukacyjno – zawodowej. Nasza szkoła reprezentowała Wyspę o nazwie: „Usługi”. Uczniowie wraz z nauczycielami prezentowali zawody: Fryzjer, Technik usług fryzjerskich, Krawiec, Technik przemysłu mody oraz Technik stylista>
Na Wyspie uczniowie wykonywali fryzury inspirowane tematyką ludową wraz z makijażem. Dla przybyłych gości odbyła się krótka lekcja upinania włosów. Uczniowie z klas krawieckich zaprezentowali pokaz szycia ręcznego i maszynowego. Naszą Wyspę zdobiły prace uczniów wykonane z wykorzystaniem metod barwienia tkanin, rysunki żurnalowe i wystylizowane modele z kolorowych materiałów. Główną atrakcją Areny Zawodów był pokaz mody na czerwonym dywanie, na którym nasi uczniowie zaprezentowali trzy kolekcje uszyte w naszych pracowniach pod okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych. Za organizację udziału naszej szkoły w Arenie Zawodów odpowiadała p. doradca zawodowy Karolina Mocarska-Sibera.
STYCZEŃ:
Wkroczyliśmy w Nowy Rok pełni zapału i dobrej myśli. Przed nami drugie półrocze a w nim, między innymi, egzaminy maturalne i rekrutacja na nowy rok szkolny. Terminy drzwi otwartych są już znane: 22 marca i 18 kwietnia, zapraszamy wszystkich zainteresowanych ósmoklasistów i ich rodziców. Styczeń z powodu ferii dał nam mało czasu, ale i tak zadziało się wiele ciekawych przedsięwzięć. Opis poniżej.
Najpierw jeszcze jednak uzupełnienie o grudniowe informacje, które zapomniały się pojawić w zeszłym miesiącu, a są związane z grudniowymi rocznicami historycznymi:
nauczyciele historii przeprowadzili w wybranych klasach lekcje rocznicowe dotyczące rocznicy Stanu Wojennego (13 grudnia p. Faustyn Ludwiczak) i Powstania Wielkopolskiego (14-21 grudnia, nauczyciele historii); przygotowana została również audycja muzyczna w szkolnym radiowęźle, poświęcona odzyskaniu niepodległości (p. Faustyn Ludwiczak).
Dodatkowo uczniowie zostali zaproszeni na grę miejską „Pierwsza Iskra” 27 grudnia – zadanie wyznaczone przez nauczycieli, a związane z udziałem w tej grze, polegało na przesłaniu zdjęcia z udziału na grze. Uczennicą, która odpowiedziała na zaproszenie i wzięła udział była Martyna z klasy 1.2.
Uczniowie zachęceni również zostali do odwiedzenia miasteczka powstańczego na Poznańskich Targach w dniach 16-18 grudnia i do wzięcia udziału w uroczystościach lokalnych obu świąt w ich miejscach zamieszkania lub zapalenia symbolicznej świeczki na grobach powstańczych lub bohaterów niepodległości.
A teraz co w styczniu:
2 stycznia
rozpoczęty został projekt edukacyjny dla technika sług fryzjerskich zaliczający sprawność w upięciach ślubnych, wieczorowych, okolicznościowych, sportowych i awangardowych. W projekcie wzięli udział uczniowie z klas IVPB i A. Projekt przygotowały i przeprowadziły panie Katarzyna Helwich i Izabella Pilarczyk.
7 stycznia
w poznańskim Domu Żołnierza odbyła się Studniówka, w której brały udział trzy klasy czwarte: IV GA, C oraz D. Organizatorkami imprezy były wychowawczynie: Izabella Pilarczyk, Justyna Skrzypczak i Joanna Kranc. Impreza rozpoczęła się uroczystym przemówieniem p. dyr. Marii Korczak oraz toastem. Następnym punktem były podziękowania dla kierownictwa szkoły i nauczycieli przygotowane przez uczniów klas czwartych oraz Polonez, który w pierwszej parze poprowadziła p. Dyrektor z Igorem, uczniem klasy IVGA. Wydarzenie urozmaiciły występy 2 zespołów: Cheerleaderek Lecha oraz dziewczyn z zespołu SkillArt prowadzonym przez Julię Wiśniewską. Młodzież bawiła się do samego końca, co świadczy o bardzo dobrej atmosferze imprezy.
10 stycznia
klasa IIIAT uczestniczyła w kręceniu reportażu dla Ogólnopolskiej Telewizji: „Dobre Historie” u Sióstr Elżbietanek na ulicy Łąkowej. Będzie to materiał poświęcony świadczeniu usług fryzjersko-kosmetycznych potrzebującym. Nauczyciel odpowiedzialny – p. Katarzyna Helwich.
9 i 10 stycznia
uczniowie klas czwartych po gimnazjum przystąpili do egzaminu zawodowego w dwóch kwalifikacjach FRK. 03 projektowanie i wykonywanie fryzur i MOD. 11 Organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych. Nad przygotowaniem i przebiegiem egzaminów czuwała p. kierownik szkolenia praktycznego Grażyna Szczecińska.
11 stycznia
p. Katarzyna Helwich przeprowadziła lekcję odwróconą w klasie IIIAT. Tematem zajęć był: „Edu pak Polska IV edycja”.
16 stycznia
klasa IVGD technikum uczestniczyła w spotkaniu z psycholożką z Fundacji AKME na temat zdrowia psychicznego. Spotkanie zorganizowała p. Anna Anioł.
17 stycznia
uczniowie klasy IIIAT świadczyli usługi fryzjersko-kosmetyczne w ramach działania wolontariatu szkolnego w „Salonie dla ubogich”. Grupa opiekowała się p. Katarzyna Helwich i Aurelia Kasprzak.
18 stycznia
grupa uczniów klasy IC spotkała się on-line z przedstawicielem Stowarzyszenia na Rzecz Osób i Rodzin „Zrozumieć i Pomóc” z siedzibą w Poznaniu przy ul. Garbary 47. Po omówieniu możliwych zasad współpracy podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu projektu pt. „Miś”. Celem nawiązanych kontaktów jest min. międzypokoleniowa współpraca, akceptacja osób i spojrzenie młodzieży na „cudze problemy” z innej perspektywy, a dzięki temu podniesienie poziomu empatii i szacunku dla drugiego człowieka. Wolontariusze będą wykorzystywać i rozwijać nabywane w szkole umiejętności i razem z podopiecznymi fundacji będziemy tworzyć „miśki przytulaski”. Opiekunem projektu jest p. Magdalena Kanikowska.
19 stycznia
odbyło się spotkanie z przedstawicielem fundacji „Drużyna Szpiku” w świetlicy szkolnej. W prelekcji prowadzonej przez Stanisława Furmaniaka wzięły udział klasy: IVGA, B, C i D, oraz IVPA, B i D. Głównym tematem spotkania było przedstawienie historii nastolatków oraz młodych dorosłych którzy zachorowali na raka (białaczkę) – jak wyglądało ich życie przed i po diagnozie oraz jak walczą z chorobą. Następnie uczniowie mogli posłuchać jak powstała fundacja oraz w jaki sposób pomaga takim osobom. Spotkanie było zorganizowane aby promować wśród uczniów postawę prospołeczną przez p. Annę Anioł i p. Bartosza Chyrę.
20 stycznia
odbył się coroczny konkurs czytelniczy „Czytam, więc wiem”. Wzięło w nim udział 11 uczennic. W tym roku trzeba było wykazać się znajomością mitologii greckiej. Najlepsze okazały się uczennice klasy IIIDT : Kinga, Michalina i Alicja, ale gratulacje należą się wszystkim uczestniczkom. Konkurs przygotowała i przeprowadził p. Izabela Podgórniak.
Tego samego dnia klasa 2.1 szkoły branżowej uczestniczyła w spotkaniu z psycholożką z Fundacji AKME na temat zdrowia psychicznego. Spotkanie zorganizowała p. Anna Anioł.
23-27 stycznia
wybrane klasy mogły, w ramach zajęć wychowania fizycznego, skorzystać z dostępu do lodowiska. Było to możliwe dzięki udziałowi szkoły w projekcie „A ja wybieram łyżwy” organizowanym przez Poznańskie Towarzystwo Hokejowe, a dofinansowanym przez Urząd Miasta Poznania .Pieczę nad przystąpieniem do projektu sprawuje p. Justyna Skrzypczak.
24 stycznia
klasa IFT wybrała się do kina na film AVTAR. Grupą opiekowali się: p. Monika Bogdańska i p. Bartosz Chyra.
Tego samego dnia klasy ID i G technikum miały spotkanie z policjantami na temat odpowiedzialności karnej nieletnich i zagrożeń typu uzależnienia czy cyberprzemoc. Policjanta do szkoły zaprosiła p. Anna Anioł.
27 stycznia
w ramach innowacji pedagogicznej „Nowoczesne zarządzanie salonem fryzjerskim – prawdziwe oblicze własnego biznesu” w klasach IIBT oraz IVAT odbyły się lekcje z zakresu „Budowania marki – profil salonu, profil klienta”. Zajęcia te miały na celu zapoznanie uczniów z czterema podstawowymi profilami salonów fryzjerskich.
Uczniowie na podstawie zdobytej wiedzy wykonywali zadania, które polegały na ułożeniu profilu klienta, który będzie odbiorcą poszczególnych usług. W swoich wyborach kierowali się doznaniami zmysłowymi: dotykiem, węchem, wzrokiem i słuchem oraz zapachem, a także obowiązującymi zasadami efektywności (profesjonalna usługa, szybkie wykonanie, luźna atmosfera, przystępna lub niska cena). Zadaniem uczestniczących było określenie wielkości zapotrzebowania na dany rodzaj usług świadczonych w poszczególnych salonach. Wnioskiem z przeprowadzonych analiz było to, że wszystkie profile salonów są niezbędne i równie ważne, ponieważ zaspakajają różne potrzeby klientów. Zajęcia prowadziła p. Małgorzata Kowalczyk
W tym miesiącu również w ramach lekcji plastyki młodzież przygotowywała prace do wystawy o kulturze starożytnej Grecji. Nad jakością prac czuwała p. Julia Kaczmarczyk-Piotrowska
GRUDZIEŃ:
Szanowni Państwo, życzymy, aby udało się odnaleźć spokój i radość w okresie świątecznym a Nowy Rok niech przyniesie wiele beztroskich chwil!
Zanim jednak przyjdzie nowe, zapraszamy do lektury newslettera, w którym garść informacji o tym, co już zadziało się w grudniu:
Przez wiele tygodni uczniowie z różnych klas tworzyli ŁAŃCUCH POKOJU – STOP WOJNIE NA UKRAINIE. Jego łączna długość wyniosła – 1 kilometr i 2 metry! BRAWO KLASY!!! BRAWO UCZNIOWIE!!! IVGC – 141 metrów, klasa 1.8 – 136 metrów a 1.KR – 119 metrów.
W szkole w tym semestrze odbywały się Warsztaty z Kształtowania Przestrzeni, a dotyczyły cyklu pt.: „My i przestrzeń”. Burzliwe dyskusje o urbanistyce, przestrzeni, architekturze oraz wiele zadań projektowych – tak można opisać 5 spotkań, które miały miejsce listopadzie i grudniu. Uczestniczki dowiedziały się czym są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i kto ma wpływ na przestrzeń w naszym mieście oraz w jaki sposób możemy zadbać o miejsca, w których mieszkamy, by były bardziej przyjazne środowisku. Na zakończenie warsztatów wręczono dyplomy uczestnictwa. Informacja pochodzi od p. architekt Dagmary Pawlak, Koordynatora Programu Kształtowanie Przestrzeni.
W grudniu również otwarta została wystawa prac plastycznych uczniów pt.: Wzory i kolory. Podczas lekcji plastyki młodzi artyści zapoznali się z aspektami sztuki ludowej i globalnej oraz stworzyli własne motywy twórcze. Aranżację gabloty przy sali 125 wykonali uczniowie z klasy IA i IB technikum.
Na poziome klas pierwszych zorganizowano warsztaty kreatywne, podczas których uczniowie wykonywali sceny rodzajowe obrazujące Szopkę Betlejemską. Prace plastyczne zaaranżowała p. Julia Kaczmarczyk-Piotrowska.
Grudzień okazał się być pracowitym miesiąc, jeśli chodzi o działania podjęte przez szkolnych wolontariuszy. Uczniowie klasy IIIC technikum uszyli narzuty dla pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej im. bł Edmunda Bojanowskiego przy ul. Niedziałkowskiego w Poznaniu. Uczniowie na bieżąco wykonywali także przeróbki krawieckie np. poszerzenie obwodów medycznych podkładów. Uszyliśmy także kilka kwadratów sensorycznych dla podopiecznych DPSu. Ponieważ był to okres o wysokim zagrożeniu zakażeniem wszelkimi wirusami, ze względów na obniżoną odporność pań, przekazaliśmy świąteczne niespodzianki przez „posłańca”, planując odwiedziny najszybciej w styczniu. Jesteśmy zadowoleni, że jeszcze przed Świętami podopieczne DPSu mogą cieszyć się kolorowymi drobiazgami. Projektem opiekuje się p. Magdalena Kanikowska.
1 grudnia
z okazji Światowego Dnia Walki z Aids, który przypada tego dnia, młodzież klas pierwszych zrobiła plakaty o wirusie HIV i z najciekawszych przygotowała wystawę na korytarzu szkolnym. Uczniowie pozostałych klas, po krótkim przypomnieniu podstawowych wiadomości o HIV/AIDS, wzięli udział w quizie (na portalu kahoot) z wiedzy o tym zagrożeniu. Akcję koordynowały panie Anna Sobańska i Kinga Zdrojowa.
5 grudnia
tego dnia uroczyście świętowaliśmy dzień naszego patrona – Władysława Reymonta. Wydarzenie obfitowało w rozmaite akcenty np. literacki – wybrani nauczyciele czytali fragmenty z dzieł Reymonta czy modowy – czytaniu towarzyszyły pokazy mody ilustrujące tekst. Było też dużo humoru i konkurs na sobowtóra Reymonta. Dzięki głosom widzów wyłoniono laureatów trzech miejsc a zwyciężczyni – Zosia z klasy IIE – została nagrodzona publikacją o twórcy domu mody Dior.
6 grudnia
rozegrany został Mikołajkowy turniej tenisa stołowego. W turnieju brało udział 12 zawodników z różnego typu szkół. Wśród uczestników po raz pierwszy wzięły udział aż 4 uczennice. W pierwszej fazie turnieju wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, gdzie rywalizowali systemem każdy z każdym, następnie gracze dostali się do kolejnego etapu turnieju tzn. rywalizacji o miejsce. Zwycięzcy swoich grup grali o najwyższe cele, czyli zwycięstwo w całym turnieju. W grupie złotej graliśmy o miejsca 1 – 4, w grupie srebrnej graliśmy o miejsca 5 – 8, natomiast w grupie brązowej o miejsca 9 – 12.
Zwycięzcą turniej ukazał się Jakub z klasy IVPA, drugie miejsce zajął Nikodem również uczeń klasy IVPA, a trzecie miejsce przypadło Mateuszowi z klasy 1.1.
Najwyższe miejsce (czwarte) wśród dziewcząt zajęła Khrystyna z klasy IIE.
Nagrody rzeczowe oraz słodki poczęstunek na zakończenie wręczyła uczestnikom pani wicedyrektor Ewa Wendzonka. Turniej zorganizował p. Marcin Szwabig.
8 grudnia
przeprowadzony został drugi a zarazem ostatni próbny egzamin zawodowy. Do próby technicznej przystąpili uczniowie klas czwartych po gimnazjum, którzy w sesji styczniowej 2023 zdają egzamin z kwalifikacji FRK.03 i MOD.11.
6-8 grudnia
trwał kiermasz świąteczny. Stoisko powstało na parterze szkoły przy kąciku Zacisze. Zainteresowani mogli zakupić produkty kosmetyczne, ozdoby świąteczne, torby i woreczki do prezentów, słoiczki na świeczki, bieżniki, itp… oraz słodkie małe co nieco…
12 grudnia
odbyła się uroczysta gala podsumowująca czwartą edycję konkursu „Wielkopolski Mistrz oraz Czeladnik roku”. Główną ideą konkursu jest promocja szkolnictwa zawodowego i zawodów rzemieślniczych oraz docenienie najlepszych wielkopolskich rzemieślników.
Organizatorem konkursu jest Zarząd Województwa Wielkopolskiego, koordynatorem Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, a współorganizatorami Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, Izba Rzemieślnicza w Kaliszu, Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza oraz Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego.
Tytuł Wielkopolskiego Mistrza roku 2021 otrzymało dwóch fachowców, w tym p. Monika Bogdańska – krawiec – nauczyciel pracujący w naszej szkole!!!!!
W kategorii Czeladnik roku 2021 wręczono 3 nagrody główne i 7 wyróżnień
Nagrodę III stopnia otrzymała fryzjerka, nasza absolwentka Maria Lewandowska. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Nikodem Szulc – fryzjer – również absolwent naszej szkoły!!!
Należy podkreślić fakt, że do konkursu przystąpili przedstawiciele przeróżnych zawodów: fryzjer, krawiec, kotlarz – ślusarz, fotograf grafik, mechanik motocyklowy, tapicer, kucharz, kominiarz, operator obrabiarek skrawających, elektromechanik pojazdów samochodowych, kowal i in.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!
Tego samego dnia w szkole rozegrany został turniej międzyklasowy piłki koszykowej. Wzięło w nim udział 12 drużyn z klas szkoły branżowej oraz technikum.
Na początku klasy zagrały w fazie grupowej- każdy z każdym. Z każdej grupy awansowała drużyna z największą ilością punktów. W drugiej części turnieju 4 najlepsze drużyny zagrały systemem pucharowym o finał.
Najlepszą drużyną pierwszej edycji turnieju okazał się skład z klasy IVPA. Wielkie gratulacje i brawa! Wszystkie 3 miejsca zostały nagrodzone świątecznymi upominkami wręczonymi przez p. wicedyrektor Joannę Turkiewicz.
Pozostali uczestnicy mogli liczyć na małe słodkości . Dziękujemy wszystkim drużynom, które brały udział w turnieju i zapraszamy za rok do kolejnej edycji
Klasyfikacja ogólna:
I miejsce team IVPA: Gabrysia, Maja, Emilia, Jakub i druga Maja
II miejsce team IIIA: Marika, Zuzanna, Waleria, Filip i Julia
III miejsce team IIB: Martyna, Joanna, Sonia, Julia i Nikola
Organizatorami byli p. Joanna Kranc i p. Marta Banach a sędziował
p. Marcin Szwabig
19 grudnia
odbyło się uroczyste odsłonięcie MURALU TEKSTYLNEGO – jedynego takiego w naszym mieście, w Polsce, a może i w Europie.
Jest to już trzecia edycja, która odnosi się bezpośrednio do zagrożenia wojną, ale pierwsza otwarta przy udziale uczniów i grona pedagogicznego, gdyż poprzednie odbyły się podczas pandemii koronawirusa.
Mural powstał we współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska i panią Katarzyną Hełpa-Liszkowską. Projekt też wpisał się już w klimat wspólnych działań integracyjnych na Starym Mieście, jest wartością zarówno dla społeczności szkoły, jak i szerzej dla społeczności lokalnej
Autorką projektu, który teraz zdobi fasadę szkoły, jest Nikola Wower z klasy IIIC.
Przesłaniem jest fragment wiersza Edwarda Stachury:
„Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieb
Na ziemi której ja i ty
Nie zamienimy w bagno krwi”.
Niech słowa te niosą się przez skonfliktowany świat, niech czynią go lepszym. My wszyscy uczynimy go lepszym.
20 grudnia
odbyła się uroczystość podsumowania konkursu Nagrody Miasta Poznania i wręczenia nagród. Nasza absolwentka Oliwia Kowalczyk otrzymała WYRÓŻNIENIE w kategorii zawodowej za szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2021/2022.
Nagrody Miasta Poznania otrzymują uczniowie szkół podstawowych (od 4 klasy ) i ponadpodstawowych, którzy wykażą się w poprzednim roku szkolnym szczególnymi osiągnięciami uzyskanymi poza szkołą. Do trzech dotychczasowych kategorii: naukowej, sportowej i artystycznej doszła w tym roku czwarta: zawodowa. Uczennice i uczniowie nagradzani są za swoje sukcesy na arenie wojewódzkiej, krajowej czy międzynarodowej.
Serdecznie gratulujemy Oliwii i dziękujemy p. Barbarze Pelińskiej za pomoc w zgłoszeniu naszej absolwentki do tego konkursu.
22 grudnia
był to dzień wolny od lekcji planowych, zamiast tego uczniowie mieli okazję na wspólny czas z wychowawcami podczas wigilii klasowych. Każdą klasę odwiedzili kolędnicy, niosąc światełko pokoju i orędzie z Groty Betlejemskiej. Wszyscy mogli tego dnia również obejrzeć film jasełkowy nakręconych przez grupę uczniów (z klas IVPE, IVGA i IF) według pomysłu, z udziałem i pod nadzorem ks. Filipa Kodura. Całej grupie biorącej udział w tym projekcie gratulujemy pomysłu, zaangażowania i świetnej realizacji. Mamy apetyt na więcej!
W grudniu wyszedł świąteczny numer naszej szkolnej gazety. Zapraszamy do lektury:
www.juniormedia.pl/…/37565/guzik-z-petelka-85.pdf
LISTOPAD:
Za oknami ciemno i zimno, ale nie w szkole. Tutaj listopad obfitował w bardzo wiele niezwykle różnorodnych działań. Zapraszamy do lektury!
Zespół nauczycieli historii z okazji Dnia Niepodległości zorganizował lekcje rocznicowe w niemal wszystkich klasach, i to z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych nauczycieli i uczniów. Odbył się również konkurs na plakat „Dzień Niepodległości”. Najlepsze zostały umieszczone na tablicy, a przygotowali je uczniowie: Martyna i Daria z kl. IIC, Maksymilian z kl. 2.2 oraz Zofia z kl. 3.3, a także Maja z kl. ID.
W listopadzie również zakończyła się Akcja Szkoły Pełne Talentów! Zwyciężyła klasa IIB z wychowawczynią Panią Moniką Jakubowską i ilością 808 Talenciaków!!! II miejsce zajęła klasa IC z wychowawczynią Panią Magdaleną Kanikowską i ilością 619 Talenciaków! Na III miejscu uplasowała się klasa IVPB z wychowawczynią Panią Izabelą Podgórniak oraz ilością 522 Talenciaków!
Serdeczne podziękowania Samorząd Uczniowski kieruje również dla pozostałych 22 klas, dzięki którym udało nam się osiągnąć wynik 6016 Talenciaków!!! W porozumieniu z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, za zebrane punkty (6016 zarejestrowanych) zostały zakupione: zestaw 10 piłek do koszykówki, zestaw 10 piłek do piłki ręcznej, wózek do przechowywania piłek, paletki i piłeczki do tenisa stołowego, gry planszowe, tablica magnetyczna – układ pokarmowy.
Klasa, która zebrała największą ilość Talenciaków zostanie obdarowana słodkościami i będzie mogła wybrać dowolny dzień bez kartkówek i odpowiedzi ustnych.
Wszystkim zaangażowanym Samorząd Uczniowski i p. Justyna Skrzypczak bardzo dziękują!!!
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbyły się wycieczki do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu. 15 listopada w warsztatach na temat „Fake News” uczestniczyła klasa IC technikum, pod opieką p.Barbary Pelińskiej. 24 listopada klasa IVPA technikum pod opieką p. Katarzyny Pazik wzięła udział w takich samych warsztatach. Natomiast 25 listopada klasa IID, pod opieką p.Joanny Zuzek uczestniczyła w warsztatach „Wyszukiwanie informacji i korzystanie z katalogów online”. Młodzież była bardzo zadowolona z wycieczek – wiele nowych informacji będzie mogła wykorzystać nie tylko na wielu przedmiotach w szkole, ale przede wszystkim w życiu codziennym.
W listopadzie również w ramach projektu Wolontariat z Klasą uczennice z klas IVGC, IIID, IIE, ID i IG technikum pod nadzorem p. Magdaleny Mączyńskiej szyły poduszki dla kobiet po mastektomii.
Natomiast na lekcji stylizacji klasy 2.3 i 2.1 wykonały kompozycje plastyczne na główkach styropianowych jako komentarz do aktualnych wydarzeń. Była to inspiracja rokokową „modą faktów”. Klasa 2.3 działała w barwach narodowych z okazji Dnia Niepodległości, a klasa 2.1 komentowała w swoich kompozycjach Mundial. Wynik ich pracy można zobaczyć na parapetach okiennych korytarzy szkolnych. Uczniowie pracowali pod okiem p. Eugenii Olkiewicz.
8 listopada
klasa IIIA grupa 2 odwiedziła z nauczycielem – p. Aurelią Kasprzak – salon dla ubogich. Uczniowie wsparli siostry prowadzące salon, oferując swoje umiejętności fryzjerskie. Ponadto wzięli udział w pokazie barberskim przeprowadzonym przez absolwentów naszej szkoły.
9 listopada
uczeń szkoli Mistrza – to największy sukces nauczyciela praktycznej nauki zawodu. Absolwenci naszej szkoły Szymon Giżycki i Samanta Nowicka z Salonu Urody Mariusz w Swarzędzu zaprezentowali przyszłym fryzjerom i fryzjerkom swoje umiejętności. Poprowadzili bardzo profesjonalnie pokaz strzyżeń barberskich dla klas branżowych i technikum fryzjerskiego. Goście zachęcali do regularnej pracy z żywymi modelami, do kształcenia swoich umiejętności w rozpoznawaniu figur geometrycznych twarzy i dopasowywaniu do nich odpowiednich fryzur, do przestrzegania zasad BHP oraz dobrej organizacji pracy. Zaprezentowali najnowsze produkty, których używa się w trakcie strzyżenia męskiego. Szymon i Samanta są bardzo rzetelnymi i zdyscyplinowanymi fryzjerami. Rozwijają się i doskonalą oraz podnoszą jakość swojej pracy. W przyszłości sami chcą prowadzić szkolenia barberskie.
10 listopada
nauczyciele zachęcali do przypięcia kokardy narodowej a o godzinie 11.11 odbyła się próba odśpiewania hymnu państwowego.
Tego samego dnia przeprowadzony został egzamin próbny, przed egzaminem w sesji styczniowej. Uczniowie klas czwartych po gimnazjum w sesji zimowej będą zdawać egzamin z dwóch kwalifikacji FRK.03 i MOD.11.
Również tego dnia uczniowie z klasy IAT odwiedzili Muzeum Rogala na ulicy Klasztornej w Poznaniu. Uczniowie wzięli czynny udział w warsztatach wypieku Świętomarcińskiego Rogala w pięknej renesansowej kamienicy z widokiem na Ratusz i koziołki. Była to świetna zabawa. Prowadzący okazali się być rewelacyjni, pełni energii i poczucia humoru. Posiadali umiejętność integracji widzów. Wyjaśnili uczniom w sposób interaktywny skąd się wzięły i jak się robi rogale. Zdradzili parę ciekawostek i tajemnice wypieku. Jest to miejsce historii, tradycji regionalnej i smaku. Młodzież mogła posłuchać zabawnych historyjek oraz poznać lepiej elementy gwary i historii Poznania. Na koniec klasa odebrała certyfikaty rogalowego czeladnika.
Tego samego dnia nasza szkołę odwiedziła grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. generała dywizji Tadeusza Kutrzeby w Drawsku. Byli to ośmioklasiści, którzy wraz z Panem Dyrektorem oraz nauczycielkami, pragnęli zobaczyć szkołę, zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz uczestniczyć w zajęciach praktycznych na pracowniach fryzjerskich i krawieckich. Było to bardzo owocne i sympatyczne spotkanie przy małym słodkim co nie co. Młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach, ćwiczyła umiejętności szycia oraz stylizowania fryzur pod czujnym okiem naszych wykwalifikowanych nauczycieli-zawodowców. Spotkanie przygotowały Pani Katarzyna Helwich oraz Anna Żywocka – Streker. Liczymy, że z tego grona uczniów, kilka osób w przyszłym roku szkolnym zechce uczęszczać do naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy zorganizowali to spotkanie!
14 listopada
nasze grono darczyńców się powiększa, co nas ogromnie cieszy! Cech Rzemiosł Włókienniczych przy Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu, z którym, dzięki utworzeniu branżowej klasy – krawców, rozpoczęliśmy współpracę w tym roku szkolnym, postanowił obdarować nas kuponami tkanin i wypełniaczami piankowymi. Materiały te przydadzą się na upiększenie szkolnego Zacisza oraz na wykonanie upominków świątecznych. Liczymy, że więcej właścicieli zakładów odzieżowych i tapicerskich przyłączy się do tej szlachetnej inicjatywy. BARDZO DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE NASZYCH PRACOWNI ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH .
14 i 17 listopada
w klasie IVPB i IVPA p. Małgorzata Kowalczyk przeprowadziła próbny egzamin teoretyczny z kwalifikacji FRK.O1.
15 listopada
w klasach czwartych technikum po gimnazjum odbyły się próbne egzaminy zawodowe z kwalifikacji FRK.03 z części praktycznej (rysowanie na szablonach) i pisemnej (test). Młodzież miała okazję zmierzyć się z zadaniami sprawdzającymi wiedzę zawodową zdobytą w trakcie czteroletniej nauki w technikum. Egzamin przeprowadzały nauczycielki przedmiotów zawodowych p. Izabela Pilarczyk i p. Violetta Klabińska.
Tego samego dnia uczniowie klas IA, IB, IC, ID, IE, IF, IG,1kr, 1.6 i 1.8 spotkali się . ze specjalistką ds. psychoprofilaktyki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Spotkanie dotyczyło dbałości o dobrostan psychiczny.
Klasy 1.4, IIE, i 3.4 wzięły udział w warsztatach psychoprofilaktycznych z psycholożką z Fundacji AKME w ramach bezpłatnego programu poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży poznańskich szkół. Oba spotkania zorganizowała p. pedagog Anna Anioł.
21 listopada
podane zostały tematy naszego konkursu „MAŁA PĘTELKA”- Konkursu dla Młodych Krawców i Projektantów im. Małgorzaty Zaręby – XXIX edycja’ 2023. Są to: „Smak klasyki – pokolenie Karla Lagerfelda” oraz „Fantasy street- ulica inspirowana cosplay’em”. Zapraszamy kreatywną młodzież do wzięcia udziału.
22 listopada
odbyło się w szkole spotkanie z pracownikami Sanepidu nt. szkodliwości palenia nikotyny. W spotkaniu wzięły udział klasy: IV PE, IVPD, IVPB, IVPA, IIID, IIIA technikum oraz 3.5 i 3.3 szkoły branżowej. Po spotkaniach chętni uczniowie z tych klas mogli poddać się badaniu stanu płuc.
22 i 24 listopada
w klasach czwartych technikum po szkole podstawowej odbył się próbny praktyczny egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie.
23 listopada
w Śremie, w Zespole Szkół Politechnicznych, odbył się konkurs „Wróżki, stwory i potwory“. Z naszej szkoły udział wzięło 9 osób: trzy modelki, trzy fryzjerki i trzy wizażystki (dwie grupy z klasy III i jedna grupa z IV klasy technikum). W konkursie wzięły udział szkoły z Leszna, Jarocina, Krotoszyna, Poznania i oczywiście ze Śremu. Konkurs trwał 180 min. W czasie, gdy fryzjerki robiły fryzury, wizażystki wykonywały makijaż. Uczennice musiały ze sobą współpracować, a modelka musiała wykazywać się cierpliwością, a jednocześnie być asystentką trzymającą narzędzia i przybory lub podając akcesoria potrzebne do wykonania zadania. Dziewczyny z III klasy zdobyły I miejsce za fryzurę: „WRÓŻKA NATURY“. Jury brało pod uwagę estetyczność wykonania makijażu i fryzury, spójność makijażu z fryzurą i ubiorem oraz twórczą kreatywność. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom za zaangażowanie w reprezentowaniu naszej szkoły w pierwszym stacjonarnym konkursie po pandemii. Zdobywczynie I miejsca zostały nagrodzone nagrodami, które zapewne wykorzystają w swojej dalszej karierze zawodowej. Wszystkim dziewczynom życzymy dalszej motywacji do podnoszenia poprzeczek oraz sukcesów w następnych konkursach.
22 – 25 listopada
klasy czwarte, absolwenci gimnazjum, w tych dniach mogli sprawdzić swoją gotowość do majowej matury pisząc egzaminy próbne z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego oraz innych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Mamy nadzieję, że taka próba pomoże im lepiej przygotować się na maj.
24 listopada
„ŚWIĄTECZNY ŁAŃCUCH POKOJU – STOP WOJNIE NA UKRAINIE” – to akcja zainicjonowana przez klasę 1KR wraz z wychowawczynią p. Anną Żywocką-Streker. Zadanie polegało na wykonaniu na godzinie wychowawczej przez wszystkie klasy naszej społeczności szkolnej jak najdłuższego łańcucha z kolorowych pasków na choinkę. Pragniemy, by był on symbolem sprzeciwu wojnie na Ukrainie i jedności z tym narodem, który nadchodzące święta spędzi w zmienionych warunkach. Chcemy przede wszystkim okazać wsparcie naszym uczniom z Ukrainy, by poczuli, że chociaż w ten sposób myślimy o nich i ich rodzinach. Każde oczko tego łańcucha jest inne, tak jak inny jest los każdego Ukraińca, którego dotknęła ta trudna sytuacja. Rozwieszony na terenie szkoły łańcuch jest wyrazem naszego sprzeciwu przeciwko WOJNIE …dlatego mówimy STOP!!! WSZYSTKIM NASZYM UKRAIŃSKIM KOLEŻANKOM I KOLEGOM ORAZ ICH RODZINOM I BLISKIM Z OKAZJI ŚWIĄT ŻYCZYMY, BY ZAZNALI SPOKOJU O JAKIM MARZĄ I MOGLI CZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE U SIEBIE W KRAJU. TRZYMAJCIE SIĘ…a MY jesteśmy z WAMI!!!
28 listopada
zainteresowana młodzież uczestniczyła w zajęciach dodatkowych prowadzonych przez arch. Dagmarę Pawlak – Koordynatorkę Programu Kształtowanie Przestrzeni. Odbyły się trzy z pięciu planowanych spotkań:
I. Kompozycja Urbanistyczna: zaznajomienie z pojęciem kompozycji z budowie miast, osiedli i otoczenia. Wprowadzenie pojęć z elementów kompozycji, umiejętności zaobserwowania i nazwania celowych zamierzeń projektowych w przestrzeni miasta, takie jak wyznaczanie osi widokowych, podłogi, ściany, otwarcia, zamknięcia itp. odniesienia kompozycji do widoku ulic, skwerów i miast.
II. Jak przestrzeń wpływa na zachowanie – wskazanie wpływu jaki wywierają konkretne rozwiązania przestrzenne na zachowania i zmianę przyzwyczajeń. Zwrócenie uwagi na jakość przestrzeni wspólnych oraz wskazanie możliwości wpływania mieszkańców na wygląd i sposób funkcjonowania miast.
Ćwiczenia:
1.Uczestnicy w grupach zastanawiają się jakie rozwiązania przestrzenne mogą sprawić, że przed szkołą będzie można spędzić czas przyjemniej i bezpieczniej. Co zachęci do wyjścia na dwór w czasie przerwy? Co przyciągnie pod szkołę po lekcjach? Uczestnicy przedstawiają swoje propozycje na kartkach i mapach, następnie prezentują pomysły przed całą grupą.
2. Uczestnicy wypisują na samoprzylepnych karteczkach 3 przestrzenie publiczne, w których lubią przebywać i 3, których nie lubią. Każde z wymienionych miejsc dodatkowo opisują dwoma cechami. Wszystkie odpowiedzi zostają zaprezentowane przed grupą, karteczki powieszone w widocznym miejscu.
III. Zrównoważony rozwój – celem zajęć jest wprowadzenie uczniów w tematykę miast ekologicznych. Zapoznanie z ogólną problematyką związaną ze zmianą klimatu i narzędzi jej zapobiegania. Omówienie zasad kształtowania przestrzeni miast, które sprawiają, że żyje się lepiej, w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Ponadto w listopadzie podczas lekcji plastyki młodzi artyści zapoznali się z aspektami sztuki ludowej i globalnej, stworzyli własne motywy twórcze Wystawa prac plastycznych uczniów z klasy IA i IB technikum pt.: „Wzory i kolory” znajduje się w gablocie przy sali 125.
Nad spotkaniami w ramach Programu Kształtowanie Przestrzeni oraz nad organizacją lekcji plastyki czuwała p. Julia Kaczmarczyk-Piotrowska.
30 listopada
odbyło się szkolenie z koloryzacji w klasie IIIA technikum. Firma Keratin True szkoliła młodych adeptów z farbowania włosów Ton w Ton oraz farbowania włosów dziewiczych i farbowanych. Młodzież pracowała na farbach nowej generacji „Organic“ czyli na farbach ekologicznych, które coraz częściej pojawiają się w salonach fryzjerskich.
Tego samego dnia klasa 2.4, w ramach „Andrzejek“ klasowych oraz by bardziej poczuć magię zbliżających się świąt, wybrała się, wraz z wychowawczynią p. Joanna Zuzek, do Multikina Malta na seans najnowszej części z serii wigilijnych opowieści: „Listy do M. 5“. Film przede wszystkim rozbawił, ale też przyniósł momenty wzruszenia, a wyjście można zaliczyć do bardzo udanych 🙂
PAŹDZIERNIK:
Szanowni Państwo,
Oto poniżej przesyłamy informacje na temat ciekawych wydarzeń i działań zorganizowanych dla i z udziałem Państwa dzieci w październiku. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tym sprawozdaniem!
3 października
odbyło się szkolenie dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu w zakresie nowoczesnych technik koloryzacji i stylizacji włosów: „TRENDY 2022 KOLOR I CIĘCIE” przeprowadzone przez instruktorkę Glssco Professional Viktorię Panos. W tegorocznej koloryzacji i stylizacji zaobserwować można akcenty lat 90-tych. Subtelnie drobne refleksy tylko kilka tonów jaśniejsze od bazy, rozjaśnione o jeden lub dwa tony kosmyki włosów okalające twarz, drobne refleksy na długościach i końcach w odcieniach bardziej naturalnych. Unika się w tym roku zbyt dużego kontrastu, wykorzystując techniki faceframingu w celu wzmocnienia efektu rozświetlenia twarzy. Wracają brązy we wszystkich odcieniach ciepłych i zimnych. Ciemna baza i lekko rozjaśnione końcówki, wielokolorowe ciepłe refleksy, bardziej subtelne niż balayage. Grzywka krótka i postrzępiona, podkreślenie struktury i objętości włosów kręconych. Bixie-pomiędzy bobem, a pixie-mocno postrzępiony, wielowymiarowy przód. Bob z krótko podgolonym karkiem. Dzięki szkoleniu uczniowie będą mieli dostęp do aktualne, fachowej wiedzy.
4 października
rozpoczął się konkurs fotograficzny dla naszych uczniów pt: „Trzy pory roku“, który obejmie kolejno: jesień, zimę i wiosnę. Specjalnie dla tego konkursu p. Paweł Musiał stworzył stronę www.fotozso.eu, na której znalazła się galeria ubiegłorocznego konkursu fotograficznego oraz regulamin obecnie trwającego. Zachęcamy do udziału wszystkich uczniów z dobrym okiem!
6 października
obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wspólną zabawę polegającą na sprawdzeniu znajomości tej podstawowej umiejętności matematycznej przygotowali uczniowie klasy 1.2. szkoły branżowej. Jak co roku bowiem akcja odbywała się pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Specjalne ”Patrole Egzaminacyjne”, czyli dwuosobowe zespoły uczniowskie, przeprowadzały krótkie testy z tabliczki mnożenia.
Każdy, kto poprawnie odpowiedział na pięć pytań, otrzymywał plakietkę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. W zabawie wzięli udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i pracownicy szkoły. Dla ambitniejszych przygotowane były łamigłówki logiczne, po które chętnie uczniowie sięgali, gdyż za poprawne rozwiązanie można było zdobyć plusy z matematyki.
Celem akcji jest propagowanie zabawowych form uczenia się matematyki, a także pokazanie jej jako nauki, którą można „oswoić” np. przez wspólną zabawę oraz mobilizowanie uczniów do wykonywania działań w pamięci.
12 października
nasza szkoła po prawie dwuletniej przerwie (czas pandemii) rozpoczęła współpracę z naszymi kochanymi seniorkami. Panie odwiedziły nasze pracownie fryzjerskie i dzięki temu uczniowie mogą kontynuować naukę rzemiosła na żywych modelach.
12 i 13 października
z cyklu ciekawe zajęcia… młodzież ZSO pod opieką p. Izabeli Pilarczyk, w ramach zajęć z przedmiotu Materiały fryzjerskie wykonywała doświadczenie z wykorzystaniem wcześniej zdobytej wiedzy. Uczniowie tworzyli profil kolorystyczny swoich włosów. Do dyspozycji były trzy rodzaje melanin: eumelanina w postaci czarnego pieprzu w ziarenkach, feomelanina w postaci ziaren kaszy jaglanej oraz trychosyderyna w postaci proszku z kurkumy. Efekty pracy można podziwiać na szkolnej stronie Facebook’a.
13 października
uczennice z klasy IB technikum odwiedziły jadłodajnię i salon fryzjerski dla ubogich w Domu Nadziei św. Józefa – Sióstr Elżbietanek przy ulicy Łąkowej. Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek stworzyło miejsce dla ludzi, którzy są w potrzebie, to znaczy pragną ciepłego odzienia i ciepłej herbaty czy kawy wraz z pajdą chleba z margaryną. Mówiąc szczerze, nie wiedziałyśmy, że margaryna czyni tyle dobrego. Dziewczyny w porozumieniu z rodzicami zakupiły margarynę, kawę i nawet coś słodkiego. Pełne entuzjazmu nastolatki chciały poznać świat, który istnieje obok słynnej ulicy Półwiejskiej i Starego Browaru – współczesnego centrum handlowego i sztuki, gdzie można zrobić najlepsze zakupy w ponad 200 sklepach i poznać najnowsze marki, których nie ma nigdzie. Ponadto dobrze zjeść oraz obcować ze sztuką i dobrym designem, brać udział w licznych warsztatach, wydarzeniach i koncertach. Siostra Małgorzata objaśniła całej grupie w jaki sposób funkcjonuje centrum niesienia pomocy ubogim oraz w jaki sposób można zaopiekować się takimi osobami, które zostały, często nie ze swojej winy, wykluczone ze społeczeństwa. Siostra Damia oprowadziła młode adeptki po salonie fryzjerskim dla ubogich. Jest to małe, schludne miejsce z dwoma stanowiskami i jedną myjką. Tutaj przyjeżdżają fryzjerzy z całej Polski i oferują pomoc, pracują jako wolontariusze. Nasza grupa bez zastanowienia zaoferowała niesienie pomocy. Dziękujemy siostrom za wielkie zaangażowanie w centrum, gdzie każdy potrzebujący jest witany serdecznym słowem, uśmiechem na twarzy i gorącą herbata czy zupą oraz przepysznym chlebem z margaryną.
14 października
mistrzyni świata we fryzjerstwie artystycznym 2022, p. Izabela Bogucka opowiadała o swojej drodze do kariery, przygotowaniach do mistrzostw i udziale w zmaganiach oraz pokazała efekt swojej pracy na główkach. Na spotkaniu obecna była młodzież z klas pierwszych branżowych oraz technikum technika usług fryzjerskich i technika stylisty. Jesteśmy bardzo dumni z naszego nauczyciela!
18 października
absolwentka naszej szkoły i zdobywczyni III miejsca z fryzurą „Kranz Biskupiński“ w Ogólnopolskim Konkursie „Mała Pętelka“ im. Małgorzaty Zaręby w Poznaniu w roku 2021, odwiedziła grupę IV PA technikum i przedstawiła na czym polega zabieg laminacji brwi oraz stylizacji farbką. Nasza absolwentka Jessica, jest od roku właścicielką salonu BROWS oraz szkoleniowcem z laminacji brwi i rzęs. Jessica motywowała dziewczyny do ciężkiej pracy oraz zachęcała do obrania sobie celu życiowego i spełniania marzeń. Sama nadal szkoli się i jest pełna optymizmu. Życzymy jej satysfakcji, zadowolenia z pracy i dalszych sukcesów oraz zdobywania najwyższych miejsc w konkursach, teraz w stylizacji rzęs i brwi.
24 października
grupa uczniów z klasy IIIC technikum odwiedziła Dom Pomocy Społecznej im. bł. Edmunda Bojanowskiego przy ul. Niedziałkowskiego w Poznaniu. Wspólnie z podopiecznymi Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny stworzyliśmy dwa projekty narzut z przeznaczeniem do terapii sensorycznej dla pensjonariuszek całodobowo przebywających w łóżku. Uczniowie będą wykonywać narzuty metodą patchworkową, z tzw. „resztek materiałowych”. Spotkanie skłoniło młodzież do refleksji, którą podsumowaliśmy sentencją pochodzącą z poezji Horacego – carpe diem ! Grupą opiekowała się p. Magdalena Kanikowska.
25 października
klasa IIID technikum udała się do Muzeum Narodowego na lekcję „Jak czytać dzieło sztuki“. Uczniowie dowiedzieli się jak analizować obrazy, jaka jest różnica między symbolem a alegorią, co interesowało impresjonistów i symbolistów. Wyjście zorganizowała p. Izabela Podgórniak.
Tego samego dnia klasa III A technikum (grupa I) brała udział w akcji „Strzyżenie mężczyzn“. Młodzież, jako młodzi wolontariusze, pomogła Siostrom Elżbietankom w salonie fryzjerskim dla ubogich przy ulicy Łąkowej 4 przeprowadzić zabiegi strzyżenia osobom w potrzebie. Grupa fryzjerów bardzo szybko podzieliła między sobą obowiązki: była recepcjonistka, która zaopiekowała się klientami, były osoby, które zajęły się myciem włosów, czyli przygotowywały klienta do strzyżenia, były asystentki fryzjerów, które bez wielu słów wiedziały czego w danym momencie potrzebuje mistrz oraz osoby, które bardzo profesjonalnie stanęły na stanowisku pracy i zajęły się strzyżeniem. Wszyscy pracowali fantastycznie. Atmosfera była przyjazna i miła. Panowie byli bardzo zadowoleni i pełni podziwu, że tak młode osoby umiały zachować się w tak nietypowej sytuacji. Dziękujemy grupie za zaangażowanie się w bezinteresowne niesienie pomocy.
26 października
klasy IA, IB, ID, IE, IG, IIA, IIE, IIIA, IIIB, IVPA, IVPD, IVGA, IVGC technikum oraz klasy 1.1, 1.3, 2.1, 2.3, 3.1 i 3.5 szkoły branżowej udały się do Multikina Malta na seans p.t. „Johnny”. Ciepły, mądry, optymistyczny film wzbudził duże zainteresowanie uczniów. Polecamy wszystkim, którzy go jeszcze nie obejrzeli. Wyjście zorganizowały p. Elżbieta Miłowska i p. Izabela Podgórniak.
Tego samego dnia i na ten sam film udały się klasy IIC i IIIC technikum pod opieką p. Małgorzaty Ruciak oraz p. Krystyny Wilkus.
27 października
uczniowie klas 4 technikum brali udział w pokazie strzyżeń męskich, stylizacji zarostu oraz woskowania twarzy i pielęgnacji w profesjonalnym salonie barberskim „The Bro” przy ul. Chwaliszewo.
Uczniowie zostali pouczeni o zasadach BHP, organizowaniu stanowiska pracy, przeprowadzeniu konsultacji z klientem oraz rozpoznaniu indywidualnych cech anatomii i urody klienta. Mistrz podzielił się wiedzą na temat sprzętu stosowanego w salonie barberskim. Pokaz cechował bardzo wysoki poziom, była też możliwość zadawania pytań. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i przekazanie tak cennej wiedzy.
Również w październiku klasy pierwsze na plastyce pod czujnym okiem p. Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej tworzyły wzory ludowe, które pokazane zostaną na wystawie w terminie późniejszym.
WRZESIEŃ:
Szanowni Państwo,
Miło nam powitać w nowym roku szkolnym. Szczególnie witamy rodziców wszystkich pierwszoklasistów. Za nimi i za nami trudny wakacyjny okres związany z rekrutacją. Myślę, że dla wielu rodziców i ich dzieci czas ten wiązał się ze sporą dawką emocji, a nieraz i frustracji. Z powodu niemal podwójnego rocznika mamy w szkole większą niż zazwyczaj ilość pierwszych klas bo aż osiem klas branżowych, w tym po raz pierwszy od wielu lat klasę uczniów kształcących się w zawodzie krawiec oraz aż siedem klas technikum: dwie technika usług fryzjerskich, trzy technika przemysłu mody i dwie technika stylisty. Zwiększona liczba uczniów powoduje pewne problemy z ilością nauczycieli, sal i dostosowaniem planu lekcji ale robimy co w naszej mocy aby nauka mogła się odbywać.
Po wspomnianym gorącym okresie rekrutacyjnym, czasie remontów, poprawkowych egzaminów maturalnych i egzaminów poprawkowych w ogóle nadszedł 1 września i nowy rok szkolny. Pierwszy dzień – drugi września postanowiliśmy przeznaczyć na spotkanie z wychowawcą klasy i zespołem klasowym, np. klasa p. Marty Biały IID technikum wybrała się na wycieczkę do Muzeum Sztuk Użytkowych obejrzeć ekspozycję na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej. Tą samą wystawę odwiedziła klasa 2.3 szkoły branżowej z p. Małgorzatą Kowalczyk oraz IVGA z p. Izabelą Pilarczyk, po wystawie grupa udała się do starego ZOO.
14 września
klasy IIIA, IIID i IVGD technikum oraz 3.3 szkoły branżowej udały się do Multikina na seans p.t. „Orlęta. Grodno ’39” , który w ciekawy sposób przybliżył przedwojenną rzeczywistość kresowego miasta. Seans zorganizowała p. Izabela Podgórniak.
14 i 19 września
w te dwa dni odbyły się spotkania z rodzicami w tym jedno z rodzicami klas czwartych technikum po gimnazjum było poświęcone omówieniu zasad przystąpienia, zdawania i organizacji egzaminów maturalnych w maju 2023.
17 września
podczas ŚWIĘTA FYRTLA GARBARY (impreza współorganizowana przez Urząd Miasta Poznania, Radę Osiedla Stare Miasto oraz Fundację Kreatywator), po przemarszu kolorowym pochodem z Placu Kolegiackiego na Plac Bernardyński, uczennice z naszej szkoły poprowadziły warsztat plastyczny dla dzieci (do pracy włączali się i dorośli)- wspólnie tworzyli wzór na tkaninie. Udział w tej imprezie to promocja naszej szkoły oraz budowanie pozytywnego jej wizerunku w środowisku lokalnym. Nad uczniami czuwała p. Lidia Koralewska.
19 do 23 września
gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów z Niemiec. Współpraca z Europaschule w Fürstenwalde ma już długą tradycję, sięga 2004 roku. Tym razem przyjechali do nas przyszli fryzjerzy i graficy komputerowi. Wraz z uczennicami z klas IIIC i IIIA technikum w dwóch grupach wykonali dwa projekty jesiennej stylizacji, a efekty ich pracy można oglądać także na szkolnym korytarzu (manekiny przy zejściu do szatni). Popołudniami młodzież wraz z opiekunami w towarzystwie polskich uczennic poznawali Poznań, na tyle skutecznie, że jak twierdzą, wyjechali zakochani w naszym mieście.
Najbardziej spodobały się nasza Palmiarnia, Ogród Zoologiczny i … jedzenie w poznańskich lokalach. Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty będą trwać, a uczennice ZSO cieszą się na zapowiedzianą rewizytę w Niemczech. Grupą opiekowała się p. Krystyna Wilkus.
22 września
delegacja uczennic z samorządu uczniowskiego naszej szkoły z p. doradcą zawodowym Karoliną Mocarską-Sibera, udała się na IV Kongres Samorządów Uczniowskich na Uniwersytecie Ekonomicznym. Podczas Kongresu uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładów, a następnie zostali zachęceni do intensywnych dyskusji o prawach ucznia, kompetencjach samorządów uczniowskich i poznańskim wolontariacie.
23 września
klasy maturalne udały się na Politechnikę Poznańską na wydarzenie pt. „Salon maturzystów”. Salon maturzystów jest to wydarzenie skierowane do tegorocznych maturzystów. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w prezentacjach wybranych uczelni wyższych na salach wykładowych, a także mogli odwiedzić stoiska z przedstawicielami uczelni i zadawać pytać dotyczące rekrutacji oraz oferty edukacyjnej, wyjście zorganizowała p. Karolina Mocarska-Sibera, a wspierali ją p. Bartosz Chyra, p. Beata Malchrowicz oraz p. Tomasz Ząbek.
25 września
p. Katarzyna Helwich i p. Beata Malchrowicz – nauczycieli przedmiotów fryzjerskich z byłymi absolwentami naszej szkoły – tak, utrzymujemy kontakt z naszymi uczniami nawet gdy zakończą naukę w naszej szkole, wzięli udział w pokazie barberskim. Mistrzowie przedstawiali układanie fryzur w stylu Reuzell oraz nowe sposoby pracy z włosami uwydatniając ich naturalną teksturę i ruch jednocześnie. Pokaz był prowadzony w systemie ‘step by step’ aby publiczność miała możliwość dokładnie zobaczyć technikę strzyżenia.
27 września
na platformie TEAMS o godz. 19.00 odbyło się spotkanie przedstawicieli klas z Michaliną Leciejewską z Akademii Młodzieżowych Liderów – projekt społeczno-edukacyjny dla młodzieży z Wielkopolski. W sumie w spotkaniu wzięło udział 31 osób. Prowadząca opowiedziała o projekcie Młodzieżowe Wulkany Partycypacji i zachęcała do wzięcia udziału w naborze do tego przedsięwzięcia. Organizacja poszukuje młodzieży w wieku od 16-24 lat z województwa wielkopolskiego a udział w projekcie jest BEZPŁATNY! Zgłosić można zespoły 2 – osobowe do 14 października. Każdy z zakwalifikowanych do projektu uczestników otrzyma indywidualną pomoc i wsparcie doświadczonych specjalistów i finansowe. Zgłoszenie następuje po wypełnieniu wniosku i jego przesłaniu wraz z 60 sekundowym filmikiem z autoprezentacją kandydata (przedstawienie siebie, swoich zainteresowań oraz motywacji do udziału w projekcie). Szczegółowe informacje na ten temat są umieszczone na naszej stronie w zakładce Dla Ucznia – Samorząd szkolny. Spotkanie zorganizowały i nadzorowały p. Justyna Skrzypczak i p. Joanna Kranc.
28 września
klasy IIIA technikum i 3.5 szkoły branżowej wzięły udział, w ramach innowacji pedagogicznej, w zajęciach: Przygotowanie klienta do zabiegu. Standardy obsługi klienta. Zajęcia te poruszały problematykę standardów pracy fryzjera w salonie (czas pracy, wizerunek – strój, biżuteria, obuwie, zarost, fryzura, paznokcie, zapach, oddech), zasady zachowania (ogólne, w kontakcie z klientem, na stanowisku pracy) oraz standardy obsługi klientów (karta klienta, terminarz, powitanie, konsultacja, diagnoza, zabiegi pielęgnacyjne, ustalenie fryzury, koloryzacja, strefa myjni, doradztwo z zakresu pielęgnacji, strzyżenie, stylizacja – produkty do pielęgnacji oraz ich sprzedaż, pochwała nowego wizerunku, recepcja, pożegnanie z klientem). Celem zajęć było spojrzenie na powyższe zagadnienia poprzez dekalog menadżera salonu beauty. Zajęcia prowadziła p. Małgorzata Kowalczyk.
Tego samego dnia, po długiej przerwie (czas pandemii) odwiedziły nas nasze ukochane modelki. Uczennice z klasy IIIAT zajęły się paniami w sposób bardzo profesjonalny. Pierwszy raz w naszej szkole pracowały z prawdziwymi klientkami. Przygotowały stanowisko pracy i zaprosiły swoje klientki do strefy mycia, gdzie zaczęły zabieg fryzjerski. Młode adeptki bardzo się przyłożyły i zaangażowały w pracę, realizowały swoje zadanie krok po kroku. Nasze klientki były bardzo zadowolone i oświadczyły, że będą odwiedzały nasze pracownie fryzjerskie. Nad praca uczennic czuwała p. Katarzyna Helwich.
Również tego dnia na seans „Orlęta” wybrały się klasy IIIB i IVGC technikum oraz 3.5 szkoły branżowej. Nad wyjściem czuwała p. Elżbieta Miłowska.
Również we wrześniu:
● we współpracy z Urzędem Miasta Poznania odbyła się w ZSO kolejna edycja akcji Sprzątanie Świata. Skłoniło to nauczyciela geografii i biologii do podjęcia tematów związanych z segregacją śmieci oraz do wyjścia poza teren szkoły, aby uczniowie symbolicznie włączyli się w sprzątanie terenów zielonych nad Wartą ( klasa IIIC, IIIA, IIB, IID ). Akcję koordynowały : p. Anna Sobańska i p. Monika Jakubowska.
● Pani Anna Sobańska ze swoją klasą IIIA wybrała się do Multikina 51 na film „Orlęta. Grodno ’39”. Trudna tematyka filmu związana z II wojną światową skłoniła młodzież do refleksji, a niewątpliwe walory edukacyjne filmu z pewnością młodzież będzie mogła wykorzystać na egzaminie maturalnym.
● wszystkie klasy maturalne (IVGA, B, C i D) spotkały się z p. wicedyrektor Joanną Turkiewicz aby posłuchać najważniejszych informacji związanych z przystąpieniem i organizacją egzaminów maturalnych w maju 2023. Uczniowie zdecydowani przystąpić do matury w tym roku szkolnym do końca września złożyli swoje deklaracje maturalne.